fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Izabela Redlińska wyróżniona przez Kapitułę konkursu "Przyjazna poradnia"

Izabela Redlińska
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Członkowie Kapituły konkursu „Przyjazna poradnia” – na najbardziej przyjazną pacjentom poradnię zdrowia psychicznego – postanowili wyróżnić Izabelę Redlińską, redaktor dziennika „Rzeczpospolita”, za pomoc w popularyzowaniu idei konkursu „Przyjazna poradnia”, akcji zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie”, realizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu „Przyjazna poradnia” chcieli zwrócić uwagę opinii publicznej na zagadnienia związane z leczeniem zaburzeń psychicznych i promować pozytywne wzorce nastawienia placówek do pacjenta i jego problemów. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowanie pacjentów i ich rodzin: od sierpnia 2007 r. do lutego 2008 r. wypełniono 24 000 kwestionariuszy w 178 poradniach zdrowia psychicznego w całej Polsce.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim dziennikarzom i redakcjom, które zaangażowały się w ideę konkursu i pomogły we wskazywaniu pozytywnych przykładów poradni, które potrafią otworzyć się na potrzeby osób szukających pomocy. Konkurs był także okazją do wyrażenia uznania dla psychiatrów i innych pracowników służby zdrowia oddanych swojej pracy – mówi doc. Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu „Odnaleźć siebie”.
Zwycięzcą konkursu na najbardziej przyjazną poradnię zdrowia psychicznego w Polsce została Poradnia Zdrowia Psychicznego w Górze. Kolejne miejsca zajęły Poradnia Zdrowia Psychicznego w Toruniu oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego w Grajewie.
W kapitule konkursowej zasiedli: doc. Joanna Meder (przewodnicząca Kapituły, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), prof. Aleksander Araszkiewicz (CM UMK), prof. Andrzej Czernikiewicz (AM w Białymstoku), dr hab. Dominika Dudek (CM UJ), prof. Andrzej Kiejna (AM we Wrocławiu), prof. Jerzy Landowski (AM w Gdańsku), prof. Jolanta Rabe-Jabłońska (UM w Łodzi), prof. Janusz Rybakowski (UM w Poznaniu).
Szczegółowy regulamin konkursu „Przyjazna poradnia” zamieszczony jest na stronie programu „Odnaleźć siebie” www.odnalezcsiebie.pl.
Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii „Odnaleźć siebie” funkcjonuje od 2003 roku i ma charakter edukacyjny. Jego podstawowy cel to przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych i mitów nagromadzonych wokół psychiatrii oraz edukacja społeczna na temat dużego znaczenia, jakie ma diagnostyka i wcześnie rozpoczęte leczenie. Nadrzędnym założeniem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych. Patronat merytoryczny nad programem sprawuje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Koordynatorem programu z ramienia PTP jest doc. Joanna Meder.
Koordynatorzy programu „Odnaleźć siebie”: Anna Sarnacka i Tomasz Turzyński
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA