fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Nowy sondaż. PiS na czele, PO zyskuje

Jarosław Kaczyński
Fotorzepa/Jerzy Dudek
Do łask wracają tzw. "stare partie" - wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Ugrupowanie Kukiza notuje pierwsze spadki w badaniach.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, szanse na przekroczenie progu wyborczego miałoby pięć partii. Z badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że na czele sondaży wciąż utrzymuje się obóz zjednoczonej prawicy z Prawem i Sprawiedliwością na czele. Formacja kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 28 proc. głosów (wzrost o 4 pkt. proc.).

Z niewielką stratą do lidera na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska, która od ostatniego badania zyskała najwięcej, bo aż 5 punktów procentowym. Na rządzących głosować chciałoby 26 proc. wyborców. Na podium z ponad 20 proc. poparciem znalazła się jeszcze partia, którą stworzyć ma Paweł Kukiz. Jego ruch Cieszy się poparciem 21 proc. badanych. Od ostatniego pomiaru ten wynik spadł o 3 punkty procentowe.

Tworzone przez Ryszarda Petru ugrupowanie Nowoczesna.pl - podobnie jak ruch Kukiza - straciła od ostatniego pomiaru 3 pkt. proc i dziś, z poparciem 5 procent, plasuje się na granicy progu wyborczego. Ze wskazań wyborców wynika, że ostatnią partią, która mogłaby liczyć na wejście do Sejmu jest PSL, które po jednopunktowym wzrostem ma w sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" 5 proc. poparcia.

Pozostałym ugrupowaniom sondaże nie dają większych nadziei. Od kilku już pomiarów progu wyborczego nie przekraczają partie lewicowe. SLD może liczyć na poparcie 4 proc. wyborców (wzrost o 1 punkt proc.).

O najnowszych wynikach sondaży czytaj więcej w najnowszym wydaniu "Rzeczpospolitej" w wydaniu tabletowym o 21 oraz w jutrzejszej gazecie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA