fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Gospodarcze mity, czyli morze obietnic

Paweł Jabłoński
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Obaj kandydaci na najwyższe stanowisko w państwie praktycznie nie mają programu gospodarczego. Wprawdzie chętnie wypowiadają się na ten temat, ale ich pomysły nie tworzą spójnej całości.

To raczej chaotyczne reakcje na oczekiwania społeczeństwa. Przy czym dużo więcej deklaracji wymusiła na nich najbardziej roszczeniowa część społeczeństwa. Ze znacznie mniejszym odzewem kandydatów spotkały się postulaty umiarkowanych środowisk.

W wyścigu na obietnice dużo lepiej wypada obecny prezydent. Jego główne dobre propozycje dotyczą wsparcia dla innowacji (Andrzej Duda też o tym mówił) oraz dla przedsiębiorców w sporach z fiskusem. Mniej wiemy o kosztach wsparcia dla tworzących miejsca pracy. Jeżeli potwierdzą się prasowe doniesienia o tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku, to ten populistyczny kosztowny dla budżetu gest też pójdzie na rachunek Bronisława Komorowskiego.

Dużo gorzej jest z drugim kandydatem. Najpierw obiecał poprzeć przewalutowanie kredytów frankowych, co powinno kosztować banki, a w konsekwencji budżet, ok. 50 mld zł. Jego obietnica obniżenia wieku emerytalnego wygłoszona w trakcie debaty telewizyjnej wyglądała równie groźnie dla finansów publicznych. A dodatkowo wczoraj przypomniał swoją propozycję likwidacji podatku dochodowego dla emerytów.

Do tego dochodzą pomysły walki z wielkimi zagranicznymi inwestorami: bankami i sieciami handlowymi. To może przynieść państwu dodatkowe dochody, ale zapłacą za to klienci. Dodatkowym efektem będzie ostra, ale niepotrzebna wojna z zagranicznymi inwestorami.

W sumie obaj kandydaci nie wychodzą z własnymi inicjatywami. Nie ma żadnej oryginalnej myśli o tym, jak zapewnić stały wzrost gospodarczy i dobrobyt dla całego społeczeństwa. Może więc to dobrze, że w naszym ustroju prezydenci mają niewielkie rzeczywiste możliwości realizacji swoich obietnic.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA