fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kalinigrad pod specjalnym kloszem

Bloomberg
Kaliningrad zyska nowy status 1 kwietnia 2016 r. Wtedy przestanie działać tam wolna strefa ekonomiczna Jantar, obecna w obwodzie od 1996 r. Strefa musi zniknąć, bo takie są wymogi WTO wobec Rosji.

By graniczący z Unią region nie stracił inwestorów, ma zyskać status terytorium priorytetowego rozwoju (TPR), wcześniej wymyślony dla Dalekiego Wschodu. Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki przygotowały zmiany w ustawie o TPR, by objęła kaliningradzką enklawę.

Żegnajcie, wakacje

Dziś firmy działające w strefie naszych sąsiadów mają sześcioletnie wakacje podatkowe od CIT i podatku od nieruchomości. Następnie przez sześć lat płacą połowę stawek. To wszystko skończy się 1 kwietnia 2016 r. W związku z zobowiązaniami Rosji wobec WTO wchodzi w życie zakaz bezcłowego wwozu produkcji wykonanej z wykorzystaniem zagranicznych komponentów. A większość firm pracujących w strefie to montownie zagranicznych samochodów i urządzeń.

Jak policzyły władze obwodu, zmiana wywoła spadek regionalnego PKB aż o 15,9 proc. i utratę 47 tys. liczby miejsc pracy w obwodzie liczącym 1 mln mieszkańców. Z ulg wolnej strefy korzysta dziś 100 rezydentów i 785 firm.

Rosy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA