fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Wielkie plany kryptologów

Fotorzepa, Marek Obremski
Polscy specjaliści uczestniczą w opracowaniu nowego natowskiego systemu bezpiecznej łączności głosowej i transmisji danych.

Naukowcy i wojskowi, którzy pracują w Narodowym Centrum Kryptologii (NCK), będą prowadzili w tym roku ok. 40 programów dotyczących wsparcia dla kryptologii, a także 33 projekty dotyczące cyberobrony.

– Uczestniczymy w opracowaniu natowskiego protokołu SCIP NINE – ujawnił we wtorek płk Jacek Rychlica, dyrektor Narodowego Centrum Kryptologii, w czasie Polsko-Amerykańskiego Forum Przemysłu Obronnego w Warszawie.

Naukowcy i wojskowi pracują nad tzw. standardem, który może być wykorzystany przez różne urządzenia w systemach łączności NATO. W uproszczeniu ma pozwolić na „dogadywanie się" różnych urządzeń. Będzie wykorzystywany m.in. w szyfrowanych rozmowach prowadzonych przez telefony, radia wojskowe, satelity.

Prace nad tym standardem są bardzo intensywne. Z naszych informacji wynika, że ma być gotowy niebawem (armia nie ujawnia terminu). W pracach uczestniczą tylko natowscy specjaliści od tworzenia i łamania szyfrów.

Pracownicy NCK (m.in. matematycy i fizycy) tworzą też nowe algorytmy szyfrowania. – W przyszłości będziemy również produkowali własne urządzenia – stwierdził dyr. Rychlica.

Na razie żadna z maszyn szyfrujących, nad którymi pracują specjaliści z NCK, nie przeszła certyfikacji Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub ABW. Proces testowania takich urządzeń (m.in. sprawdzania odporności na atak) trwa bowiem dwa lata, a NCK działa od 2013 r.

Centrum to jednostka wojskowa, która podlega bezpośrednio ministrowi obrony, ale współdziała z ABW, SKW i Służbą Wywiadu Wojskowego. Do jej zadań należy m.in. prowadzenie badań, budowa i wdrażanie technologii kryptologicznych dla resortu obrony i administracji publicznej. NCK odpowiada m.in. za ochronę teleinformatyczną MON, jego pracownicy reagują też na ataki komputerowe. Coraz częściej dochodzi do prób wyłudzenia danych, np. poprzez infekowanie komputerów złośliwym oprogramowaniem. – Takie próby są automatycznie rozpoznawane i neutralizowane przez specjalne programy – tłumaczy płk Rychlica.

Dodaje, że chociaż zespół NCK działa od niedawna, odnosi już sukcesy w międzynarodowych ćwiczeniach Locked Shields organizowanych dla kryptologów z krajów natowskich. W poprzednim roku polscy naukowcy zajęli pierwsze miejsce w ćwiczeniach zorganizowanych w Estonii (uczestniczyło w nich 17 drużyn), w tym roku trzecie (po drużynie NATO i Estonii). Oceniana była m.in. szybkość reakcji na atak, sposób obrony, a także przyjęte w czasie ćwiczeń rozwiązania prawne.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA