fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

W poszukiwaniu Hobbita. Dokument w Planete

Planete+
Światy Tolkiena istnieją w rzeczywistości, przynajmniej w części.

John Howe, ilustrator książek Tolkiena, który pracował z Peterem Jacksonem przy tworzeniu szkiców koncepcyjnych do ekranizacji, zabiera widzów pięcioodcinkowego cyklu „Światy Tolkiena" w podróż śladami bohaterów tego powieściopisarza.

Tolkien prawie cale życie spędził w Oxfordzie – nie tylko pobierał tam nauki, wykładał, ale i pisał. Natchnienie czerpał z literatury średniowiecznej i pasji poznawania języków - klasycznych, starogermańskich, nordyckich. Aż wreszcie sam zaczął wymyślać języki łącznie z ich etymologią.

Potem wyobrażał sobie stworzenia porozumiewające się tymi językami... Pierwszy język opracował około 1915 roku i to był język elfów, czyli quenya, nazywanego również elfią łaciną. Tak wkroczył do krainy Śródziemia i tak zaczęła się historia „Hobbita" (wyd. 1937), a później „Władcy Pierścieni".

Ekranizacja słynnych powieści kręcona była m.in. na nowozelandzkim pustkowiu, które stało się inspiracją dla zobrazowania tolkienowskiego Śródziemia. Tam można ulec złudzeniu, że wioska Hobbitów naprawdę istnieje.

- Wszystkie utwory Tolkiena są jak oda do przyrody – uważa John Howe. – Trzeba tylko wczuć się w krajobraz, uchwycić myśli i uczucia z niego płynące.

Tak właśnie Howe postępował przed rysowaniem wymyślonych elementów, które jedynie włączał do istniejącego świata. To był początek filmowej alchemii. Gigantyczna praca dekoratorów stworzyła złudzenie, że wioska naprawdę istnieje.

- Otworzyć jedną książkę Tolkiena, to otworzyć tysiąc książek naraz – uważa ilustrator. - Jego świat jest znajomy i obcy – nie można skojarzyć go z niczym konkretnym, a ta uniwersalność sprawia, że jest ciekawy dla wszystkich.

W kolejnym odcinku ilustrator spotyka się we francuskim lesie Brocéliande z Nicolasem Mezzalirą, gawędziarzem, który przybliża legendę o Merlinie uznawanym przez wielu za pierwowzór Gandalfa. Trzecia wyprawa to podróż do Kornwalii, gdzie Howe szuka związków legendy o Rycerzach Okrągłego Stołu z Drużyną Pierścienia. Przedostatnia część serii została nakręcona w Niemczech, miejscu narodzin legendy o Nibelungach. Tam z kanadyjskim pisarzem Davidem Dayem, autorem książek o twórczości Tolkiena odkrywa świat krasnali, smoków i magicznych pierścieni. Poszukiwania źródeł powstania legendarium Tolkiena Howe kończy w Islandii, poznając nordycką mitologię.

Premiera „W poszukiwaniu Hobbita" 3 kwietnia w piątek o 21 w Planete. Tego samego dnia jeszcze dwa kolejne filmy francuskiego cyklu dokumentalnego „Światy Tolkiena" czyli „Magiczny las Brocéliande" (21.35), „Tropem arturiańskiej legendy" (22.10). Ostatnie dwa odcinki 10 kwietnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA