fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 10 kwietnia

Archiwum
Koncert „Hunter dla Wojtusia” to dobroczynny gest formacji ze Szczytna. Ich pierwsza płyta „Requiem” z 1995 r. wywołała lawinę koncertów, które ujmowały ostrą muzyką rockową w parateatralnej formie. Nic dziwnego, że grupa powołała też do życia własny festiwal – Hunter Fest, który dotychczas odbył się już czterokrotnie, gromadząc międzynarodową obsadę z takimi gośćmi jak Sepultura czy Fear Factory. Przełomem było dołączenie do grupy skrzypka Michała Jelonka z grupy ANKH. Nagrana z nim płyta „T.E.L.I.” paradoksalnie okazała się najcięższą w dorobku Hunter. Razem z Hunter w Parku zobaczyć będzie można formacje In Sepia oraz Joy Machine.
—Arek Lerch
Park, ul. Niepodległości 196, cena 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny), godz. 19.30.
Monotonie: nowe energie wideo - Kino.lab
Józef Robakowski to jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych. Jest autorem filmów, cykli fotograficznych, zapisów wideo, rysunków, instalacji, obiektów, akcji artystycznych i projektów konceptualnych. Inicjuje też wydarzenia medialne – teraz prezentuje prace studentów z łódzkiej filmówki. Ul. Jazdów 2, 022 628 12 71/73, w. 135, godz. 20.30.
W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów - Iluzjon
W cyklu „Pożegnania – Gustaw Holoubek” zobaczymy adaptację dramatu Witkiewicza – parodii tematów modernistycznych. Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, godz. 18.30.
Zeszłego roku w Marienbadzie - Iluzjon
Słynna ekranizacja awangardowej prozy Alaina Robbe-Grilleta. Alain Resnais stworzył dzieło zacierające granice między snem a jawą. W cyklu „Kino oniryczne”.
Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, godz. 20.30.
—kzk
THE CAR IS ON FIRE - Trash Monkeys
HYDROZAGADKA
Dziś w praskim klubie rozpoczyna się pierwszy z czterech przystanków minitrasy zespołów – naszego The Car Is On Fire i niemieckiego The Thrash Monkeys.
Warszawski kwartet to objawienie polskiej sceny rockowej ostatnich lat, jeden z nielicznych zespołów, który nie osiadł na laurach po udanym debiucie, realizując jeszcze lepszy krążek „Lake & Flames”. Koledzy zza zachodniej granicy mają podobny muzyczny kierunek, trzy płyty na koncie i występy m.in. przed The Hives.
Ul. 11 Listopada 22, tel. 0 504 111 059, godz. 20.30, bilety 15 zł.
—dziub
Nic Innego Band Dobra Karma
Jeden z najbardziej klimatycznych klubów gości grupę improwizatorów o aspiracjach jazzowo-funkowych. Zespół powstał w 2004 r. z inicjatywy basisty Jakuba Bruszewskiego, klawiszowca Jana Jędrzejczyka i perkusisty Marcina Adamskiego. Formacja szybko powiększyła się o dwie trąbki (Rafał Gańko i Jarek Praszczałek), puzon (Adam Kłosiński) i konga (Igir Chołda). Nad wizualizacjami czuwa VJ F/X czyli Adam Rosołowski. Ul. Górczewska 67, tel. 022 836 02 53, godz. 21, wstęp 10 zł.
—a
CZEKAŁEM NA CIEBIE DRUGA STREFA
Dwaj mężczyźni spotykają się na dachu wieżowca w jednym z bardziej dramatycznych momentów swojego życia. Współczesna wersja bajki o królewiczu i żebraku. Ul. Magazynowa 14a, tel. 0 606 295 607, godz. 20.
KURA NA PLECACH NA WOLI
Zahukana gospodyni domowa zjawia się u swojego sąsiada i oświadcza, że zamordowała swojego męża. Artur Barciś w nietypowej dla siebie roli amanta. Ul. Kasprzaka 22, tel. 022 632 24 78, godz. 19.
ZARYZYKUJ WSZYSTKO TR WARSZAWA
Kradzione pieniądze, porachunki mafijne, strzelaniny, alkohol i narkotyki – czyli Grzegorz Jarzyna bawi się teatrem. To spektakl w klimacie filmów Tarantino: szybki, ostry i obrazoburczo śmieszny. Pawilon na antresoli Dworca Centralnego, tel. 022 480 80 08, godz. 19.
—ar
Teodor Bok - Galeria Pokaz
Od dziś oglądać możemy pełen niesamowitej ekspresji dorobek rzeźbiarski urodzonego w Polsce artysty, który w 1971 r. wyemigrował do Danii. Teodor Bok najlepiej czuł się, kiedy pracował w drewnie. Jego wieloelementowe kompozycje nasuwają na myśl skojarzenia z surrealizmem i ruchem dada. Ul. Krakowskie Przedmieście 210/22, tel. 022 828 31 22, godz. 11 – 17.
Teatr Galeria Katarzyny Napiórkowskiej
Zazwyczaj pojawia się z drugiej strony obiektywu. Okazuje się jednak, że aktor Janusz Gajos lubi wyrazić się twórczo nie tylko przez aktorstwo, ale również robiąc zdjęcia.
Na jego trzeciej już wystawie prezentowane są portrety ludzi sceny i dokumentacja teatralnej codzienności. Ul. Świętokrzyska 32, tel. 022 652 19 39, godz. 11 – 19.
—igse
Godzina Bajki - Instytut Francuski
Spotkanie z językiem francuskim dla najmłodszych. Dzieci (od lat czterech) posłuchają dwóch bajek, każdej w oryginalnej wersji językowej i po polsku. Zachęconym opowiadaniem maluchom wręczone zostaną przybory do rysowania, aby każde z nich mogło stworzyć własną ilustrację do poznanych historii. Ul. Senatorska 38, tel. 022 505 98 00, godz. 17.
Bajkowy wieczór - Bajkolandia
Podczas zajęć literackich maluchy od czterech do sześciu lat poznają przygody Trzech Świnek i dowiedzą się, jak to jest być złym wilkiem i czy każdy może się w niego wcielić. Konieczne zapisy. Ul. Pod Lipą 1, tel. 022 855 44 44, godz. 17.
Królowa Śniegu - Dorożkarnia
Bajka niby znana, a jednak trochę inna. Jej akcja dzieje się współcześnie, a terytorium złej Królowej Śniegu znajduje się w świecie wirtualnym. Kaj przepada w nim ilekroć włącza swój gwiazdkowy prezent – laptopa. Widzowie śledzić będą starania Gerdy, która nie może się z tym pogodzić i wyrusza w podróż, by ocalić przyjaciela. Spektakl w wykonaniu Teatru Tańca Flex nie może obejść się bez muzyki i ruchu, a zastosowanie w nim techniki wideo i wykorzystanie sekwencji filmowych sprawią, że przedstawienie spodoba się każdemu, bez względu na wiek. Ul. Siekierkowska 28, tel. 022 841 91 22, godz. 19.
—tr
JAZZ BISTRO
Dania ze świeżego tuńczyka to najnowsza propozycja tej restauracji. Tuńczyk ma jędrne mięso w czerwonym kolorze, które musi zostać zaledwie muśnięte ogniem – zbyt długo smażone staje się wiórowate. Tuńczyk świetnie łączy się z warzywami: koprem włoskim, tzw. fenkułem, bulwiastym warzywem z posmakiem anyżku, a także z sałatami, kaparami, szparagami i szpinakiem. W Jazz Bistro zjemy mieszankę sałat z grillowanymi tuńczykiem, canelloni (makaron – grube rurki) i białą fasolą (26,50 zł) oraz stek z tuńczyka z warzywami z grilla i z sosem kaparowym (33 zł). Świeże kawałki ryby z rusztu są podawane na szpinaku z ogórkiem i czer- woną cebulą – polane sosem z kolendry i fenkuła i posypane parmezanem (26,50 zł). Nie zabrakło inspiracji orientalnych – tuńczyk został połączony z grejpfrutem, fenkułem i imbirem w zalewie (26,50 zł). Zaczyna się sezon szparagowy – stek z tuńczyka podany jest więc z pieczonym czosnkiem na zielonych szparagach z sosem bazyliowym (33 zł). Ul. Wałbrzyska 11, CH Land, tel. 022 549 91 25.
Dans le Noir
Jedzenie serwowane jest tu w całkowitych ciemnościach, a gości obsługują niewidomi kelnerzy. Jedząc, doznajemy nowych wrażeń. Restauracja będzie działać do 21 czerwca. Menu polskie kosztuje 125 zł, menu Smakosz – 145 zł, menu Odkrycie – 135 zł. Każde obejmuje przystawkę, danie główne i deser. Dans le Noir jest czynne w środy, czwartki, piątki (rezerwacje) – pierwszy seans o godz. 19, drugi o godz. 21; soboty (bez rezerwacji), godz. 19 – 22.
Novotel Centrum, ul. Marszałkowska 94/98, tel. 022 596 22 33.
—mq
Powoli dobiegamy do końca maratonu, jaki przygotował Instytut Teatralny. Dziś do wyboru jeszcze dwa przedstawienia z cyklu WST Polska: „Wesele“ i „Zaśnij teraz w ogniu”.
W inscenizacji Anny Augustynowicz „Wesele” uciekło z bronowickiej chaty. Rozgrywa się w pustej czarnej przestrzeni, w tłumie identycznie ubranych postaci, które tylko obcasami wystukują rytm szalonego tańca. Zostaną w niego wciągnięci również widzowie, którzy siedząc na oświetlonej widowni, staną się gośćmi weselnej rozprawy z polskimi upiorami. Augustynowicz nie stara się na siłę uwspółcześnić „Wesela”, jej spektakl jest przede wszystkim analizą niemocy – jednej z naszych cech narodowych.
Mocno współczesny jest natomiast spektakl Przemysława Wojcieszka, który portretując Polskę, tym razem zajrzał w środowisko aktorskie. „Zaśnij teraz w ogniu” to nawiązująca do szekspirowskiej tragedii historia pary młodych absolwentów szkoły teatralnej, nieświadomych pułapek zawodu. Stoją w opozycji do rodziców dziewczyny, starych wyg teatralnych, mocno osadzonych w prowincjonalnym środowisku. Wieczorem, w Cafe Kulturalna, twórcy spektaklu spotkają się z widzami.
—Agnieszka Rataj
- „Wesele”, Teatr Współczesny, Szczecin, godz. 19 – Dramatyczny- „Zaśnij teraz w ogniu”, Teatr Polski, Wrocław, godz. 19 – Studio (spotkanie z twórcami spektaklu „Zaśnij teraz w ogniu” godz. 22, Cafe Kulturalna)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA