fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Start pomocy dla firm

Rzeczpospolita
Ruszają trzy konkursy w programie „Innowacyjna gospodarka” o wartości 2,6 mld euro
Z wielką radością witamy uruchomienie najważniejszych dla firm działań – mówiła wczoraj Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Wartość dotacji, która trafi do firm w ramach trzech rozpoczętych właśnie konkursów, to ok. 2,6 mld euro. – Wykorzystanie tych pieniędzy wpłynie na rozwój gospodarki – podkreślał wicepremier Waldemar Pawlak.
Największa kwota (1,4 mld euro) przeznaczona jest dla przedsiębiorstw realizujących wysoko innowacyjne projekty inwestycyjne (działanie 4.4 programu „Innowacyjna gospodarka”). Konkurs ma charakter zamknięty, nabór wniosków potrwa od 12 maja do końca lipca. W tym rozdaniu do podziału jest ok. 420 mln euro. Wnioski przyjmować będzie Polska Agencja Rozwoju Regionalnego. Ich ocena potrwa dwa, trzy miesiące, więc na przełomie września i października zostaną podpisane pierwsze umowy o dofinansowanie. Dokumentacja konkursowa zostanie przedstawiona na stronach PARP jeszcze dzisiaj.
Podobne zasady obowiązują w działaniu 4.5, z którego dotowane będą duże inwestycje w nowoczesnych sektorach gospodarki, do tego tworzące jak najwięcej miejsc pracy. Wnioski można składać w Ministerstwie Gospodarki od 12 maja do 30 lipca. W pierwszym konkursie firmy powalczą o ok. 300 mln euro (cała pula przekracza 1 mld euro).
Od 12 maja można także ubiegać się o dotacje na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej w firmach oraz opracowywanie i wdrażanie nowych wzorów przemysłowych (działanie 4.2). PARP przewidział tu konkurs otwarty, czyli ciągły nabór wniosków aż do wyczerpania puli przeznaczonej na ten cel (ok. 55 mln euro z 186 mln euro przewidzianych do końca 2013 roku).
Zainteresowanie dwoma pierwszymi formami wsparcia jest ogromne, na ich uruchomienie przedsiębiorcy czekali od kilkunastu miesięcy. – Ale przewidujemy, że będzie dużo projektów, które się nie zakwalifikują – prezes PARP Danuta Jabłońska studziła wczoraj optymistyczne nastroje. – Z programu „Innowacyjna gospodarka” będą wspierane tylko inwestycje o najwyższym stopniu innowacyjności i mające największy wpływ na gospodarkę – podkreśliła Jabłońska. Ta innowacyjność to np. wdrażanie rozwiązań, które są stosowane na świecie nie dłużej niż trzy lata.
– Rzeczywiście, ta pomoc ma charakter ekskluzywny – komentuje Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan. – Co gorsza, przedsiębiorcy nie mają chyba tego świadomości. Dlatego zainteresowanie dotacjami będzie spore, ale nie wszystkim uda się sięgnąć wysoko ustawionej poprzeczki.
W ramach POIG dla przedsiębiorców przewidziano jeszcze kilka innych działań (np. rozwój e-usług). Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu i maju zostaną ogłoszone konkursy także na pozostałe rodzaje wsparcia.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.cieslak@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA