fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Włamanie na Majdanku. Ukradli buty byłych więźniów

Muzeum na Majdanku
materiały prasowe
Lubelska policja wyjaśnia okoliczności włamania do Muzeum na Majdanku. Z gabloty skradziono osiem sztuk butów byłych więźniów.

Zgłoszenie o tym włamaniu funkcjonariusze z Lublina dostali w poniedziałek. – Do kradzieży i włamania na terenie muzeum musiało dojść między wtorkiem, a czwartkiem w zeszłym tygodniu – mówi Renata Laszczka - Rusek z lubelskiej policji.

Gdy sprawca dostał się do jednego z baraków to wyciął otwór w jednej z metalowych gablot pokrytych drucianą siatką. Były w niej buty po byłych więźniach obozu. Przeprowadzana przez pracowników muzeum inwentaryzacja wykazała, że skradziono w sumie osiem sztuk obuwia.

- Trudno mówić w tym przypadku o wartości materialnej skradzionych eksponatów. Znacznie większa jest ich wartość historyczna – mówi policjantka.

Teren baraku, gdzie doszło do włamania nie jest monitorowany. Sprawę kradzieży z włamaniem prowadzi wydział kryminalnej komendy wojewódzkiej policji w Lublinie.

Na razie nikogo nie zatrzymano do tej sprawy.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, nazywany potocznie Majdankiem powstał na mocy decyzji Heinricha Himmlera. Wizytując Lublin w lipcu 1941 roku, powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi zadanie zbudowania obozu „dla 25-50 tys. więźniów, którzy byliby wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji".

Spośród prawdopodobnie 150 tys. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób, w tym około 60 tysięcy Żydów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA