fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Archeologiczne odkrycie w Dani

Archeolodzy Soren M. Sindbaek i Nanna Holm i ich znalezisko — twierdza z X w. fot. The Danish Castle Centre/ cas.au.dk
materiały prasowe
Zbudował ją w X wieku król Danii i Norwegii który wznosił podobne budowle na potęgę, a swego przydomka udzielił technologii Bluetoth.
Ślady po fortecy wikingów odkryli archeolodzy na wschodnim wybrzeżu duńskiej wyspy Zelandia w pobliżu miejscowości Koge.
To pierwsze odkrycie budowli tego typu na terenie Danii od ponad 60 lat. Od września, kiedy archeolodzy poinformowali o odkryciu, czekali na wyniki datowania znaleziska. Wyniki tych badań zostały właśnie ujawnione na konferencji naukowej na Uniwersytecie w Aarhus.
— Byliśmy pewni, że znaleźliśmy pozostałości twierdzy Wikingów, ale część archeologów kwestionowała nasze ustalenia — powiedziała archeolog Nanna Holm, kurator z Danmarks Borgcenter. — Teraz wiemy na pewno, że znaleźliśmy budowlę z X wieku.
Wyniki datowania metodą radiowęglową rozwiały wszelkie wątpliwości dotyczące autentyczności twierdzy Wikingów. Badania przeprowadzone zostały na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Aarhus, w ścisłej współpracy z laboratoriami Accium Biosciences w Seattle w USA. Dwie próbki zostały pobrane ze zwęglonych bali drewnianych, które zostały znalezione w pobliżu północnej bramy.
— Wyniki obu są prawie identyczne: twierdza została zbudowana w okresie między rokiem 900 i początkiem XI wieku — wyjaśnia Marie Kanstrup, z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Aarhus.
Datowanie ma istotne znaczenie dla określenia roli twierdzy w historii Wikingów na terenie Danii. Dlatego naukowcy pracują nad dokładniejszym określeniem wieku budowli.
— Chcielibyśmy określić konkretny rok. Badanie radioweglowe nie może nam tego zapewnić, ale pracujemy na innymi metodami, które mogą pomóc nam datować twierdzę bardziej precyzyjnie — powiedział archeolog prof. Soren Sinbaek. — Na razie nie możemy powiedzieć czy twierdza należała do Haralda, czy też nie, ale datowanie na X wiek sprawia, że hipoteza, że to jedna z fortec tego władcy jest coraz bardziej prawdopodobna. Istnieje duża szansa, że uda nam się znaleźć jednoznaczne dowody w przyszłym roku.
Wykopaliska wykazały również, że konstrukcja twierdzy przypomina podobne budowle wznoszone na dużą skalę w okresie panowania Haralda Sinozębego. Ten władca rządził ze zmiennym szczęściem Danią w latach 958–987 i Norwegią w latach 974–985. Nosił przydomek „sinozęby" z powodu czarnego zęba, częściowo wybitego podczas jednej z bitew. Od tego przydomka pochodzi nazwa popularnej technologii łączności Bluetooth. Król zawdzięcza ją swoim zasługom w zjednoczeniu rywalizujących ze sobą plemion duńskich i norweskich. Technologia Bluetooth powstała po to, aby połączyć komputery z telefonami komórkowymi, aparatami cyfrowymi i innymi urządzeniami.
— Istnieje wiele podobnych szczegółów w budowli która odkryliśmy i tymi znanymi wcześniej. Oprócz wału i bram, mamy również ślady ulicy z drewnianą nawierzchnią wzdłuż wewnętrznego wału — tak jak w budowlach w Fyrkat, Aggersborg i Trelleborg. — Najbardziej uderzające wyniki przyniosły pomiary. Wał fortecy ma szerokość 10,6 metra. Dokładnie tyle samo, co bastion Fyrkat. Więc trudno uniknąć wrażenia, że oba obiekty zostały zbudowane przez tego samego mistrza budowlanego — uważa prof. Sindbaek.
Krzysztof Urbański
fot http://cas.au.dk/typo3temp/pics/167154f68c.jpg Archeolodzy Soren M. Sindbaek i Nanna Holm i ich znalezisko — twierdza z X w. fot. The Danish Castle Centre http://cas.au.dk/fileadmin/cas/Til_nyheder/Borgring/Borgring_Preview5_high_res.jpg fot. Peter Jensen Archaeological IT, Aarhus University. Rekonstrukcja fortecy Haralda Sinozębego
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA