fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Drony nad elektrowniami atomowymi

AFP
Francja nadal nie ustaliła, kto wysyła drony nad elektrownie atomowe. Dzisiejszej nocy małe bezzałogowe statki powietrzne pojawiły się niemal równocześnie nad pięcioma elektrowniami jądrowymi w różnych francuskich regionach.
Drony pojawiły się nad elektrowniami w Alzacji, w Normandii, i w środkowej Francji. Władze wskazując na czas, że chodzi tu o zorganizowaną i skoordynowaną akcję.
Rzecznik elektrowni zapewnił, że ich obecność nie miała żadnego wpływu na bezpieczeństwo i funkcjonowanie obiektów.
Eksperci od bezpieczeństwa instalacji atomowych podkreślają, że niewielkie drony nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla elektrowni, ponieważ nie mają możliwości przenoszenia wystarczającej ilości ładunków wybuchowych. Może natomiast chodzić o loty szpiegowskie.
Incydenty te odnowiły obawy dotyczące bezpieczeństwa elektrowni. - Dochodzenie jest w toku, podjęto środki mające ustalić, co to za drony, i doprowadzić do ich neutralizacji - powiedział w rozmowie z radiem France Info minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.
Początkowo podejrzenie padło na aktywistów z Greenpeace. Organizacja stanowczo zaprzeczyła jakiemukolwiek powiązaniu z tą sprawą i wyraziła zaniepokojenie wywołane pojawieniem się niezidentyfikowanych dronów.
Elektrownie atomowe we Francji, Źródło: Wikipedia, fot. CC BY-SA 2.0
Jak twierdzą eksperci, organizatorem tych lotów może być nawet publiczna firma energetyczna EDF, właścicielka elektrowni, która chce w ten sposób uzyskać od państwa dodatkowe fundusze na ochronę swoich dóbr.
Według prawa, zabrania się latać w odległości mniejszej niż 1000 metrów nad, oraz w promieniu pięciu kilometrów od elektrowni jądrowych. Każda z elektrowni nad którą zauważono drony, złożyła zawiadomienie na policję.
We Francji funkcjonuje aż 19 elektrowni jądrowych, a w nich 58 reaktorów.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA