fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Separatyści: Lenin to twórca Ukrainy

youtube
Rozmowa z ?Mirosławem Rudenko, ?wiceprzewodniczącym samozwańczego parlamentu Donieckiej Republiki
Rz: Jak pan odebrał obalenie największego na Ukrainie pomnika Lenina w Charkowie?
Mirosław Rudenko: Jest to akt zwykłego, cynicznego barbarzyństwa. Tego bestialstwa dopuściło się kilkuset ukraińskich neonazistów przy biernej asyście lokalnych władz. Mimo że prezydent Petro Poroszenko zapowiadał walkę z faszyzmem, na terenie całej Ukrainy działa kilkadziesiąt tysięcy nazistów, którzy nie ukrywają swoich poglądów. Noszą symbole używane przez esesmanów w czasach drugiej wojny światowej. Dzięki takim działaniom ukraińskie społeczeństwo jeszcze bardziej się podzieliło.
A czy nie jest tak, że to postać Władimira Lenina podzieliła ukraińskie społeczeństwo?
Lenin był twórcą ukraińskiej państwowości, gdyż po raz pierwszy w historii została przez niego utworzona Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. To bolszewicy wymyślili projekt pod nazwą Ukraina. Przed tym państwo to  nigdy nie istniało. Dlatego dziś Ukraińcy obalają pomniki swojego twórcy.
Czy obalenie tych pomników może wywołać protesty przeciwko władzom ukraińskim, zwłaszcza tam, gdzie Lenin kojarzy się dziś z anty-Majdanem?
Podobne działania ukraińskich władz prowadzą do tego, że olbrzymia część niezadowolonych mieszkańców obwodu charkowskiego może rozpocząć wojnę partyzancką i utworzyć grupy dywersyjne. Wszystko dlatego, że większość ludzi nie chce zmieniać swojej historii i woli pozostać z tym, dla czego od lat ma szacunek.
—rozmawiał Rusłan Szoszyn
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA