fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Fałszywe wezwania do zapłaty abonamentu RTV: KRRiT ostrzega

www.sxc.hu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostrzega przed fałszywymi pismami.
Po raz kolejny w ostatnim czasie do abonentów rozsyłane są nieprawdziwe wezwania do zapłaty.

Na co zwracać uwagę?

Na sfałszowanych wezwaniach znajduje się logo Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podpis Przewodniczącego KRRiT, pieczątka Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów oraz numer konta bankowego, który jest nie jest numerem faktycznie wskazanym do przesyłania opłaty abonamentowej.
Rada wyjaśnia, że nie istnieje wymieniana w fałszywych wezwaniach „opłata audiowizualna Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji".
- Pismo jest fałszerstwem i nigdy nie zostało wysłane z upoważnienia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departamentu Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów ani Poczty Polskiej - dodaje KRRiT.
Liczba abonentów wnoszących nieterminowe opłaty ciągle rośnie.
Krajowa Rada udostępnia na swojej stronie pliki zawierające skany fałszywego wezwania do zapłaty oraz prawidłowego dokumentu upomnienia, wysyłanego przez Pocztę Polską.

Przebieg egzekucji

Wyznaczonym do poboru opłat abonamentowych jest Poczta Polska. Operator ma możliwość wystawiania tytułów wykonawczych abonentom, co wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Na ich podstawie urzędy skarbowe mogą egzekwować należności w trybie administracyjnym.
Nieuiszczenie należności pomimo wezwania do zapłaty skutkuje wydaniem przez kierownika Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej ponownego powiadomienia. Następnie urzędnik wystawia tytuł wykonawczy, który kieruje do urzędu skarbowego.
Celem uzyskania zaległych należności Poczta Polska może m. in. przekazać sprawę do komornika. Operator będący wierzycielem ma prawo wystąpić o wpis abonenta do Krajowego Rejestru Długów.

Lepsza ściągalności wierzytelności

W 2015 roku na miejsce abonamentu radiowo-telewizyjnego ma zostać wprowadzona oplata audiowizualna. Ten pomysł na skuteczniejsze ściąganie wierzytelności od konsumentów.
Polegać ma na wprowadzeniu powszechności opłaty, która dotyczyć będzie każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się odbiornik telewizyjny lub radiowy.  Opłata pobierana ma być za samą możliwość odbioru programów radiowych lub telewizyjnych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA