fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Od kiedy drugi kierunek studiów będzie bezpłatny

Ze zniesienia odpłatności na drugim kierunku cieszą się władze wydziałów humanistycznych i społecznych, na których studenci drugokierunkowi odgrywają szczególną rolę. Na zdjęciu: inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Artur Grabek
Marcin Pieńkowski
I rząd, i uczelnie dążą do tego, by odpłatność za dodatkowe studia zniknęła już w najbliższym roku akademickim.
Odpłatność za drugi kierunek, wprowadzoną przez byłą minister nauki Barbarę Kudrycką (PO), zakwestionował niedawno Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali, że studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne niezależnie od tego, w ilu obszarach student chce się kształcić. Zdecydowali jednak, że obecne przepisy, choć są niekonstytucyjne, mogą być stosowane przez uczelnie do końca września 2015 r.
Z informacji, do których dotarła „Rz" wynika, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamierza się wycofać z tego rozwiązania jeszcze przed rozpoczęciem najbliższego roku akademickiego.
Dzięki takiemu rozwiązaniu opłatą za drugi kierunek nie zostałby objęty żaden student. Bo pierwsze opłaty miały być pobierane dopiero od roku akademickiego 2014/15.

Uczelnie przyspieszają

W oficjalnym komunikacie Ministerstwo Nauki informuje, że wciąż czeka na pisemne uzasadnienie wyroku TK. – Orzeczenie Trybunału chcemy zrealizować jak najszybciej. Mamy tu przede wszystkim na uwadze dobro studentów – napisał nam zespół prasowy MNiSW.
Więcej w weekendowym wydaniu "Rzeczpospolitej"...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA