fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Nieruchomości: odnawianie osiedli

Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman
Będą przepisy przywracające blask zdegradowanym osiedlom.
Centra miast mają stać się   miejscem atrakcyjnym do mieszkania. Takie plany ma Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury. Przygotowało właśnie założenia Narodowego Planu Rewitalizacji.
Częścią tego planu mają być przepisy o rewitalizacji. W ślad za nimi pójdą środki unijne: 25 mld zł.

Nie tylko remont

Prace nad projektem dopiero startują. Ministerstwo chce wykorzystać propozycje przygotowane wcześniej przez Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.
– Chcemy, by rewitalizacja była zadaniem własnym gmin – tłumaczy Paweł Orłowski, wiceminister MRiI. Projekt – dodaje – będzie także definiował pojęcie rewitalizacji.
Dziś przykładów rewitalizacji nie brakuje (patrz ramka).
– Nie zawsze jest to rewitalizacja z prawdziwego zdarzenia – wyjaśnia Paweł Orłowski. – Często ogranicza się do remontów. Tymczasem jej rola jest znacznie większa  niż poprawienie stanu technicznego budynków. Ma także poprawić jakość życia mieszkańców. Powinna więc objąć zarówno remonty i modernizację obiektów, jak i działania społeczne, np. budowę ścieżek rowerowych, świetlic  etc. Celem rewitalizacji jest ponadto stworzenie nowych miejsc pracy oraz zagospodarowanie terenów zniszczonych przez przemysł czy terenów opuszczonych przez wojsko. Dlatego też ministerstwo chce w definicji rewitalizacji położyć nacisk na jej aspekty społeczne i gospodarcze.
Projekt będzie także przewidywał, że tak jak obecnie, podstawą jej przeprowadzenia stanie się uprzednio przygotowany program.
– Dokładnie określimy jego niezbędne elementy – tłumaczy wiceminister Orłowski. Chodzi o to, by uniknąć częstej dziś sytuacji, że miasta przygotowują programy tylko po to, by uzyskać unijne środki na remonty.

Krok do przodu

Pomysł podoba się Krzysztofowi Lewandowskiemu, wiceprezydentowi Zabrza.
– Potrzeby są olbrzymie – mówi. – W tej chwili przymierzamy się do rewitalizacji całego osiedla, na którym znajdują się dawne mieszkania zakładowe huty. Zabrze odkupiło je od prywatnego właściciela, który  przed laty nabył je razem z lokatorami za złotówkę. Jego stan – tłumaczy wiceprezydent Lewanowski – nie jest najlepszy. Poza tym chcemy zaktywizować ludzi mieszkających na tym osiedlu. Przez lata huta dbała o wczasy, szkoły, przedszkola, to się już dawno  skończyło. Wielu ludzi nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Według Instytutu Rozwoju Miast zdegradowanych jest obecnie 20 proc. obszarów miejskich, zamieszkiwanych przez 2,5 mln ludzi.

Projekty

Przykłady udanych rewitalizacji
Do tej pory miasta wprowadziły w życie wiele udanych projektów. ?Wśród nich:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA