fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Straż Pożarna może nakazać dostosować stare budynki do nowych standardów

Jeżeli rozbudowa firmy ma wpływ na otoczenie nalezy ocenić uciażliwość inwestycji
Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Państwowa Straż Pożarna ma prawo nałożyć obowiązek dostosowania budynków wybudowanych przed laty do nowych standardów. Pod warunkiem jednak, że służy to ochronie życia ludzi.
Centrum handlowe, które powstało w latach 90., chce się rozbudować. – Szkopuł w tym, że przepisy dotyczące warunków technicznych są niejasne – twierdzi radca prawny Przemysław Kastyak, partner w kancelarii Magnusson.
Według niego nie wiadomo, czy nowe przepisy stosuje się tylko do części nowej czy także do centrum handlowego postawionego przed 20 laty. Stara część była budowana w innych realiach i nie ma w praktyce żadnych szans na to, by dostosować ją do nowych warunków.
Jego zastrzeżenia dotyczą § 2 ust. 3a rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przewiduje on, że przy przebudowie budynków istniejących o powierzchni użytkowej powyżej 1 tys. mkw. wymagania mogą być spełnione w inny sposób niż określony w § 1 rozporządzenia, lecz według wskazań, o których mówi ust. 2 tego przepisu, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Wspomniany ust. 2 zaś mówi o ekspertyzie technicznej. Ustęp 3a zawiera też wyjątek dotyczący wymagań charakterystyki energetycznej.
To niejedyny przypadek, kiedy dostosowanie starych obiektów do aktualnych przepisów budzi wątpliwości. Okazuje się, że największe rygory dotyczą przepisów przeciwpożarowych.
– Państwowa Straż Pożarna w każdej chwili nie tylko w sytuacji, gdy inwestor planuje rozbudowę obiektu, może nałożyć obowiązki dotyczące dostosowania obiektu do nowych wymogów związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym – tłumaczy Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana. – Nie ma przy tym znaczenia, czy obiekt został wybudowany w czasach, gdy tego typu wymogów nie było. Wystarczy, że straż uzna, iż jest to niezbędne do ochrony życia ludzi.
Chodzi o przebudowę schodów, oświetlenie awaryjne i bezpieczeństwo pożarowe.  Natomiast w wypadku rozbudowy niezbędna jest ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego (lub ds. zabezpieczenia przeciwpożarowego) albo jednostki badawczo-rozwojowej. To on oceni, czy postawiony przed laty budynek trzeba dostosować do obowiązującego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.
Prawo budowlane pozwala na odstępstwa. Trzeba jednak mieć zgodę starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu na takie odstępstwo. W tym celu składa się wniosek do starosty (prezydenta), a ten (aby wniosek załatwić) musi wystąpić o upoważnienie do ministra infrastruktury i rozwoju.
– A co z wymaganiami charakterystyki energetycznej? – zastanawia się mec. Kastyak.
– Przepisy sugerują, że nie ma żadnych odstępstw w wypadku nowych części budynku. Natomiast wcześniej wybudowane części nie muszą już spełniać warunków nowej charakterystyki energetycznej – uważa Berdysz.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA