fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Media znów piszą o „homofobicznej” Polsce

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Piotr Kowalczuk
Telewizyjne orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego,w którym przedstawionomiędzy innymi ślubhomoseksualistów, wywołało ostrą reakcję liberalnej zachodniej prasy
Spory artykuł poświęcił mu w piątek m.in. włoski „Corriere della Sera”. „Dla Lecha Kaczyńskiego i jego bliźniaka Jarosława postawa homofobiczna to nic nowego” – pisze dziennikarka Maria Serena Natale.
Według niej w ciągu ostatnich kilku lat „co najmniej 100 tysięcy polskich homoseksualistów zostało zmuszonych do opuszczenia ojczyzny, by uciec przed polowaniem na czarownice ery Kaczyńskich”. Ten mroczny okres zakończyć miało dopiero wyborcze zwycięstwo PO.
„Bliźniacy nadal jednak podpierają się przesądami i fobiami zakorzenionymi w wiejskiej, ultrakonserwatywnej Polsce, zagrzewanej do walki kazaniami radykalnego katolicyzmu Radia Maryja i wezwaniami do obrony narodowych wartości” – martwi się włoska dziennikarka.
To nie pierwszy podobny tekst, jaki ukazał się we włoskiej prasie. Kilka miesięcy temu dziennikarz „La Repubbliki” poinformował czytelników (na marginesie wywiadu z Robertem Biedroniem), że w Polsce... neonazistowskie bojówki gwałcą lesbijki.
O orędziu prezydenta szeroko rozpisuje się również prasa anglosaska z „New York Timesem” i londyńskim „Timesem” na czele. Gazety cytują parę amerykańskich homoseksualistów, których ślubne zdjęcia zostały wykorzystane w spocie Lecha Kaczyńskiego. Obaj są oburzeni tym, że polski prezydent wykorzystał ich do „homofobicznej kampanii”. I, jak informuje „Times”, chcieliby się spotkać z Lechem Kaczyńskim, aby osobiście wyjaśnić mu jego błąd.
Rozmowa z Marią Serena Natale, autorką artykułu o homofobii w orędziu Lecha Kaczyńskiego
Rz: Skąd wzięła pani liczbę 100 tys. polskich homoseksualistów zmuszonych do opuszczenia kraju z powodu „polowania na czarownice ery Kaczyńskich?”
Maria Serena Natale: W zeszłym roku nasza gazeta opublikowała dossier o homofobii i nietolerancji w Europie i tam była o tym mowa.
A skąd wzięto te dane?
Nie jestem pewna. Sądzę, że od Polskiej Ligi przeciw Homofobii.
Nie ma takiej. Jest gejowska organizacja Kampania przeciw Homofobii, która niejako zabiera głos we własnej sprawie. Czy ktoś próbował te liczby zweryfikować?
Nie wiem. Poza tym gdzie indziej szukać danych, jeśli nie u organizacji monitorującej nietolerancję wobec gejów?
Naprawdę sądzi pani, że bracia Kaczyńscy są zagrożeniem dla homoseksualistów w Polsce?
Nie. Uważam, że Polska to zbyt dojrzały i rozwinięty kraj demokratyczny, by kampania Kaczyńskich odniosła skutek. Ale uważam wszelkie tego typu próby za niebezpieczne.
Napisała pani jednak o 100 tysiącach polskich homoseksualistów zmuszonych do emigracji.
Napisałam też, że teraz ich sytuacja w Polsce jest lepsza.
Rozmawiał Piotr Kowalczuk
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA