fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Outsourcing IT kusi coraz bardziej

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Polskie przedsiębiorstwa chętniej przechodzą na zdalny model korzystania z oprogramowania i infrastruktury.
Krajowe firmy, zgodnie z trendami światowymi, poszukują oszczędności przy równocześnie coraz wyższych wymaganiach co do jakości usług informatycznych. Dlatego cloud computing, czyli po polsku chmura, i outsourcing IT przestały już być terminami obcymi na naszym rynku, a usługi zdalnego (przez internet) udostępniania oprogramowania i infrastruktury informatycznej mają coraz więcej zwolenników.
Jak wynika z badania rynku usług IT w Polsce przygotowanego przez Centrum Outsourcingowe BCC (poznańska grupa specjalizuje się w usługach związanych z systemami SAP i w outsourcingu IT), już ponad połowa firm korzysta z outsourcingu IT.
– Koszty i ryzyko związane z utrzymaniem zespołu przerzucamy w ten sposób na zewnętrznego dostawcę – tłumaczą to autorzy raportu. Zwracają uwagę, że w tym modelu jedynym kosztem dla zleceniodawcy staje się comiesięczna opłata za usługi zależna od zakresu serwisu (w tym warunków SLA).
Kolejna jedna trzecia badanych (ankietą objętych było ponad 200 dużych i średnich przedsiębiorstw działających w Polsce) deklaruje konkretne kroki zmierzające do rozwoju lub zainicjowania tego modelu utrzymania IT w swojej firmie. – Często poza czynnikami finansowymi dużą rolę w procesie decyzyjnym odgrywają czynniki o charakterze strategicznym, wynikające z preferencji lub ograniczeń danej firmy, sektora gospodarki lub innych uwarunkowań – komentują przedstawiciele BCC.

Elastyczne wydatki

Równocześnie aż 46 proc. firm rozważa wykorzystanie technologii cloud computingu. Również w tym przypadku główną przyczyną rosnącego zainteresowania są kwestie finansowe. – W przypadku chmury uzyskujemy elastyczność kosztową, korzystając z zasady: płać za zużycie – twierdzą autorzy raportu.
Rosnąca popularność chmury i outsourcingu IT niesie ze sobą duże zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, przede wszystkim jeśli chodzi o piony IT. W konsekwencji aż 80 proc. ankietowanych firm nie planuje zwiększania zatrudnienia w tym obszarze, tym bardziej że koszty wynagrodzenia stanowią tylko część wydatków osobowych. Informatycy wymagają bowiem nieustannych szkoleń, żeby być na bieżąco z najnowszymi technologiami, które często się zmieniają.
Podobne cięcia dotyczą inwestycji infrastrukturalnych. Zaledwie 19 proc. przedsiębiorstw planuje w bieżącym roku budowę lub rozbudowę własnej serwerowni, a tylko 38 proc. zakup nowych serwerów, mimo że ponad 60 proc. badanych firm korzysta z serwerów trzyletnich lub starszych. Zaledwie 3 proc. posiada urządzenia tego typu zakupione w 2013 roku. Zdaniem autorów raportu tłumaczy to, dlaczego firmy wyrażają coraz większe zainteresowanie usługami hostingowymi, czyli korzystaniem z serwerów zewnętrznych dostawców w specjalistycznych data centers.
W związku z tym firmy przykładają dużą wagę do jakości łączy internetowych. 37 proc. z nich planuje w tym roku inwestycje w tym obszarze.
– Łączność z Internetem oraz zintegrowana sieć międzyoddziałowa (intranet) to jeden z krytycznych elementów w działalności większości firm – stwierdzają eksperci BCC.

Maszyny fizyczne ?czy wirtualne?

Polskie firmy, jak wynika z badania BCC, pokonały też barierę psychologiczną, jaką niewątpliwie było oddzielenie zasobów logicznych (aplikacji i danych) od aktywów fizycznych (infrastruktury). Blisko 80 proc. ankietowanych korzysta już z systemów wirtualizacji (systemy IT mogą być zlokalizowane na kilku maszynach) dla swoich kluczowych systemów, co znakomicie zwiększa bezpieczeństwo danych i pozwala zredukować wydatki na IT. Co więcej, blisko połowa planuje dalsze inwestycje w tym obszarze.
– Trudno byłoby sobie wyobrazić dzisiejszy postęp technologiczny bez możliwości, jakie do IT i biznesu wniosła wirtualizacja. Oddzielenie zasobów logicznych od aktywów fizycznych pozwala firmom szybko dostosowywać się do zmiennych warunków biznesowych lub zmian strategii – tłumaczą przedstawiciele BCC.
Z ich badań wynika, że większość dużych przedsiębiorstw z powodzeniem zwirtualizowała już ponad 30 proc. serwerów i jest gotowa do dalszego rozwoju tej technologii w 2014 r. – także w innych obszarach, takich jak storage (pamięci masowe), sieci, komputery użytkowników i aplikacje.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora d.wolak@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA