fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Syria nie dotrzyma terminu usunięcia broni chemicznej

youtube
Względy bezpieczeństwa, biurokracja i zła pogoda spowodowały, że Syria nie dotrzyma terminu usunięcia ze swojego terytorium broni chemicznej. Termin mija dziś o północy.
Opóźnienia spowodowały biurokratyczne procedury rządu prezydenta Baszira Al-Assada, a zła pogoda przyczyniła się do utrudnień w transporcie specjalistycznego sprzętu, który miał być użyty do wywiezienia śmiercionośnych substancji.
Syria zgodziła się na usunięcie broni chemicznej ze swojego terytorium w ramach porozumienia zaproponowanego przez Rosję przy udziale Stanów Zjednoczonych. Nastąpiło to po ataku z użyciem sarinu na przedmieścia Damaszku, który wzbudził na świecie ogromne oburzenie, a o który Zachód posądził reżim Assada. W wyniku ataku zginęło około 1500 osób.
Damaszek zgodził się na wywiezienie do 31 grudnia toksycznych substancji, w tym 20 ton gazu musztardowego, do śródziemnomorskiego portu Latakia. Substancje te miały zostać bezpiecznie zutylizowane za granicą, z dala od stref walk.
Specjalna koordynator wspólnej misji Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons - OPCW) i ONZ, Sigrid Kaag, powiedziała, że termin 31 grudnia nie zostanie dotrzymany. Oświadczyła, że prace są na ukończeniu, ale nie wiadomo, jak duże będzie opóźnienie.
Kaag oświadczyła, że opóźnienie spowodowane jest przede wszystkim opóźnieniami technicznymi i kwestiami biurokratycznymi. Dodała też, że rząd syryjski wielokrotnie wyrażał obawy o bezpieczeństwo transportu i twierdził, że musi być przygotowany na każdą ewentualność.
- To jest bardzo złożona procedura - powiedziała Sigrid Kaag. - Tym trudniejszy do realizacji, że broń chemiczna musi być przetransportowana i zniszczona w kraju objętym wojną.
Kaag zapewniła, że mimo opóźnień realizacja całego procesu jest bardzo zaangażowana i wszystkie strony są nastawienie na realizację porozumienia.
Syria nie dotrzyma terminu usunięcia broni chemicznej
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA