fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

New Jersey oskarża Credit Suisse

Bloomberg
Credit Suisse oszukał klientów na ponad miliard dolarów, twierdzi John J. Hoffman, prokurator generalny stanu New Jersey.
Jego zdaniem szwajcarski gigant fałszywie przedstawiał ryzyko wiążące się z inwestycjami w instrumenty finansowe powiązane z kredytami mieszkaniowymi w Stanach Zjednoczonych wyemitowanymi w latach 2006 i 2007 , a więc przed załamaniem na tym rynku i kryzysem finansowym.
Pozew Hoffmana jest kolejną sprawą z Credit Suisse w roli głównej, gdyż w ubiegłym roku nowojorski prokurator generalny Eric Schneidermann oskarżył ten bank o  wprowadzenie inwestorów w błąd prezentując im rezultaty przeglądu kredytów na których bazowały instrumenty finansowe.
- Credit Suisse był zachłanny i nieodpowiedzialny - powiedział Hoffman dodając, że straty inwestorów przekraczają już miliard dolarów i mogą okazać się dużo większe. Prokurator z New Jersey nie wyklucza, że wszystkie dochodzenia stanowe i federalne przeciwko Credit Suisse mogą zostać skonsolidowane w jedno.
Szwajcarski bank, drugi w swoim kraju po UBS, odrzuca oskarżenia Hoffmana jako nieuzasadnione. Jego rzecznik Drew Benson twierdzi, że Hoffman poddaje recyklingowi „bezpodstawne roszczenia i wykorzystuje nieprecyzyjne oraz zawyżone liczby". Credit Suisse deklaruje, że jest gotowy bronić się w sądzie.
Prokuratura New Jersey twierdzi, że Credit Suisse i jego dwie firmy zależne nie  ujawniły, że kredyty na bazie których wyemitowano instrumenty finansowe nie spełniały standardów gwarancyjnych, a instytucje, które ich udzieliły miały „alarmujący" poziom niespłacanych pożyczek.
Instrumenty finansowe były emitowane na bazie pakietów kredytów hipotecznych nie gwarantowanych przez  powiązane z rządem firmy Fannie Mae i Freddie Mac. Credit Suisse kupił te pożyczki od firm, które ich udzieliły.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA