fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Puste parafie Nowego Świata

Klękanie? To tylko jedno z wielu ćwiczeń małych baletnic w dawnym kościele w Crystal Creek
www.ittybittybitesbrisbane.blogspot.com
Gdy kolejna świątynia w Nowej Południowej Walii, tym razem anglikańska, została wystawiona na sprzedaż, lokalna prasa uderzyła na alarm: „Wiejskie kościoły zagrożone". Z blisko setki kościołów nie zostało więcej niż dwa–trzy tuziny.
Dwadzieścia kościołów to i tak zbyt wiele, by obsłużyć garstkę niedobitków. Niezależnie od denominacji miejsca kultu świecą pustkami. Z kilkunastu tysięcy wiernych uczęszczających regularnie na msze pozostało kilkuset.

– Nie powinniśmy sprzedawać kościołów – uważa 72-letni Bernie, niezbyt zadowolony z decyzji swoich współwyznawców. W ciągu ostatnich kilku lat katolicka parafia w Murwillumbah, do której należy Bernie, pozbyła się świątyń w trzech wioskach: Tumbulgum, Tyalgum i Crystal Creek.

– Trzeba było raczej zainwestować w remont, tak aby budynki dalej służyły społeczności parafialnej. W Crystal Creek, gdzie kościół jest tuż na zakręcie ruchliwej trasy, można było otworzyć motel, butikowy hotelik... – rozważa.

Skąd wziąć pieniądze na inwestycje, tego już Bernie nie wie. Od lat budżet parafialny z trudem utrzymuje się nad kreską. Wpływy ze sprzedaży pozwoliły odsunąć w czasie widmo bankructwa.Ławki świecą pustkami W sąsiedniej parafi...
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA