fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Żywność: eksport rośnie, także do Czech i na Słowację

Bloomberg
Obawy polskich firm okazały się bezpodstawne. W ciągu ośmiu miesięcy 2013 r. eksport rolno-spożywczy na Słowację zwiększył się o prawie 22 proc., a do Czech o niemal 7 proc.
Nagonka na polską żywność, której kulminacja przypadła na przełom 2012 i 2013 roku, była najbardziej nasilona u naszych południowych sąsiadów. Polscy producenci obawiali się, że czarny PR zaszkodzi eksportowi. Tymczasem od stycznia do sierpnia 2013 r. sprzedaliśmy do Czech towary rolno-spożywcze za 738,9 mln euro – podało w piątek Ministerstwo Rolnictwa. W porównaniu do tego samego okresu 2012 roku było to o 6,7 proc. więcej.
Eksport na Słowację poszedł w górę o 21,8 proc., do 436 mln euro.
Mniej towarów rolnych i spożywczych z Czech i Słowacji trafiło natomiast do Polski. Import z rynku czeskiego spadł o 16,7 proc., a ze słowackiego o 13 proc. Dzięki temu saldo w handlu z Cechami poszło w górę o niemal 31 proc., a ze Słowakami aż o 73 proc.

Rosjanie mają duży apetyt

Dynamicznie rośnie sprzedaż polskiej żywności do Rosji. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku jej wartość poszła w górę o niemal 22 proc., do 830,2 mln euro. Saldo urosło o ponad 23 proc., do ponad 782 mln euro.
- Federacja Rosyjska awansowała na trzeci rynek eksportowy produktów rolno-spożywczych z Polski – powiedział podczas piątkowej konferencji Stanisław Kalemba, minister rolnictwa.
Wyprzedają ją tylko Niemcy i Wielka Brytania. Jesteśmy głównym dostawą jabłek do Rosji. Rośnie tam także m.in. sprzedaż naszych serów.
Ministerstwo rolnictwa: Polski przemysł spożywczy eksportuje na potęgę
W sumie w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku eksport żywności i towarów rolnych z Polski urósł do 12,6 mld euro, z 11,2 mld euro w tym samym czasie rok wcześniej. Saldo zwiększyło się do 3,5 mld euro, z 2,3 mld euro w ośmiu miesiącach 2012 r.
Odnosząc się do ostatnich zastrzeżeń Rosji do polskich towarów, m.in. warzyw, Stanisław Kalemba zaznaczył, że współpraca w zakresie sprzedaży żywności z tym krajem układa się bardzo pozytywnie. – Nie ma państw wolnych od pewnych nieprawidłowości, także my mamy takie uwagi do innych krajów – zaznaczył minister rolnictwa.
12 i 13 listopada br. odbędzie się w Polsce posiedzenie grupy roboczej służb weterynaryjnych i sanitarnych z obu krajów. Minister Kalemba liczy także na szybkie wyjaśnienie sprawy dotyczącej powrotu firmy Wierzejki do Rosji. Pod koniec sierpnia rosyjskie służby zatrzymały transport mięsa Wierzejek, bo w ciężarówce znajdowała się nielegalna słonina z Hiszpanii. Polska przedstawiła dowody, że towar hiszpańskiej firmy, został dołożony bez wiedzy Wierzejek. Doszło do tego poza Polską.
W 2015 roku Rosja ma być partnerem Polski podczas targów Polagra. Natomiast my mamy być współgospodarzem moskiewskich targów spożywczych Złota jesień.

Kurczaki pojadą do RPA

Nasz resort rolnictwa liczy także na zwiększenie eksportu do RPA. – Dostawami drobiu do tego kraju zainteresowanych jest pięć polskich zakładów. Trwa już uzgadnianie świadectw weterynaryjnych – wyjaśnia Stanisław Kalemba.
Dynamicznie rosnący eksport drobiu, głównie do Unii Europejskiej, sprawia, że w tym roku mamy szanse stać się, zdaniem ministra Kalemby, trzecim a być może nawet drugim, producentem tego mięsa we Wspólnocie. W 2012 r. zajmowaliśmy  miejsce czwarte.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA