fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokatura: Nowi dziekani w 17 izbach palestry

W siedmiu izbach dziekani zostali na drugie kadencje: ?w Białymstoku – Kazimierz Skalimowski, w Wałbrzychu – Wojciech Biegański, w Olsztynie – Andrzej Kozielski, w Opolu – Cezary Goryszewski, w Płocku – Joanna Kaczorowska, w Radomiu ?– Borysław Szlanta, w Koszalinie – Maria Kapsa.
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Adwokaci wybrali władze w okręgach. Tylko w siedmiu izbach na czele stanęły te same osoby.
Wszystkie 24 izby adwokackie mają już swoje nowe władze. W ostatni weekend wybrano m.in. członków rad, organów dyscyplinarnych (rzeczników i sędziów) oraz dziekanów w dziewięciu ostatnich okręgach. Wybory trwały od kwietnia.
Wielu z dotychczasowych dziekanów nie mogło już kandydować na kolejne kadencje. Prawo o adwokaturze pozwala bowiem tylko na dwie następujące po sobie trzyletnie okresy urzędowania. W efekcie dotychczasowi dziekani będą rządzić tylko w siedmiu spośród 24 izb adwokackich. W większości samorządem pokierują nowe osoby.

Wicedziekani przejęli pałeczkę

Nie są to jednak adwokaci bez doświadczenia w działalności w palestrze. W wielu izbach, mimo zmiany dziekana, można mówić o pewnej kontynuacji. Na czele siedmiu okręgowych izb stanęli bowiem dotychczasowi wicedziekani. Tak się stało m.in. w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku i Poznaniu.
– W pewnym sensie można mówić o kontynuacji, ale chciałbym także wprowadzić pewne zmiany – mówi Maciej Gutowski, nowy dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, wcześniej wicedziekan. Zapowiada m.in. działania na rzecz wzmocnienia wizerunku adwokatów, wzmocnienie sądownictwa dyscyplinarnego, a także mocne zaangażowanie w konkurencję z radcami. Jak to chce osiągnąć? Poprzez szkolenie, udział w przedsięwzięciach legislacyjnych, publikacje, działalność publiczną.
Władzę w kilku izbach objęły też w osoby, które były już dziekanami, choć nie w ostatniej kadencji. Tak było np. w Zielonej Górze, Lublinie czy Kielcach.
Dla przykładu w tym roku został wybrany na dziekana w Lublinie Stanisław Estreich, który funkcję tę pełnił przez dwie kadencje, od 2001 do 2007 r. Później działał m.in. w Naczelnej Radzie Adwokackiej.
– Wyniki pokazują, że dla członków palestry wyłaniających nowe władze bardzo istotne jest doświadczenie kandydatów – ocenia Stanisław Estreich. – Trudno sobie wyobrazić, by osoba, która wcześniej nie pełniła żadnych funkcji w samorządzie, mogła objąć stanowisko dziekana. Pełnienie funkcji w samorządzie wiąże się też większą rozpoznawalnością – dodaje.

Kto potrzebuje zmian

Adwokaci na swoich dziekanów wybierali także osoby, które były związane z sądownictwem dyscyplinarnym. W Toruniu dziekanem został dotychczasowy prezes Sądu Dyscyplinarnego Wiktor Indan-Pykno.
W Krakowie z kolei dotychczasowy rzecznik dyscyplinarny stanął z sukcesem w szranki z dziekanem, który starał się o drugą kadencję.
– Przedstawiony przeze mnie program wskazuje szersze pole działania i uzyskał aprobatę – mówi Paweł Gieras, nowy dziekan ORA w Krakowie. – Adwokatura jest w niełatwej sytuacji, przed nami dużo wyzwań: konieczny jest nowoczesny system szkolenia, promocja marki, współpraca z mediami, działalność na rzecz wolności i praw obywatelskich – wylicza.
Z urzędującym dziekanem skutecznie zawalczył o stanowisko także Jarosław Szymański – od maja dziekan łódzkiej Okręgowej Rady Adwokackiej.
– Dla adwokatury nastały ciężkie czasy. Środowisko oczekuje pewnego rodzaju radykalnych zmian – ocenia dziekan Szymański. – Chodzi między innymi o zadbanie władz samorządu o wizerunek adwokatury, sprostanie konkurencji, poprawienie warunków wykonywania zawodu – tłumaczy.

Prezesi w listopadzie

Zakończyły się już także wybory w izbach okręgowych w samorządzie radcowskim. W 70 proc. izb zostali wybrani nowi dziekani. Także tutaj radcy wybierali przede wszystkim tych, którzy mieli doświadczenie w pracy w samorządzie. W większości przypadków dziekanami zostali dotychczasowi wicedziekani ( „Rz" 4 października, „Wicedziekani przejęli władzę w izbach").
Oba samorządy czekają jeszcze wybory na szczeblu krajowym. Na 7–9 listopada planowany jest Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Dotychczasowy prezes Maciej Bobrowicz nie może kandydować na kolejną kadencję, ponieważ ma na swoim koncie już dwie. Na razie udział w wyborach zadeklarował obecny wiceprezes Dariusz Sałajewski.
Z kolei na 22 –24 listopada planowany jest Krajowy Zjazd Adwokatury. Na kolejną kadencję będzie kandydował dotychczasowy prezes Andrzej Zwara. Stanąć z nim w szranki chce Krzysztof Boszko, obecnie sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.
Jak wybrali adwokaci?

Cztery panie dziekan, 20 panów

W siedmiu izbach dziekani zostali na drugie kadencje: w Białymstoku – Kazimierz Skalimowski, w Wałbrzychu – Wojciech Biegański, w Olsztynie – Andrzej Kozielski, w Opolu – Cezary Goryszewski, w Płocku – Joanna Kaczorowska, w Radomiu – Borysław Szlanta, w Koszalinie – Maria Kapsa.
Pierwsze kadencje rozpoczynają: Stanisław Perucki w Bielsku- -Białej, Justyna Mazur w Bydgoszczy, Aleksandra Przedpełska w Częstochowie, Dariusz Strzelecki w Gdańsku, Jerzy Pinior w Katowicach, Edward Rzepka w Kielcach, Paweł Gieras w Krakowie, Stanisław Estreich w Lublinie, Maciej Gutowski w Poznaniu, Piotr Blajer w Rzeszowie, Janusz Steć w Siedlcach, Włodzimierz Łyczywek w Szczecinie, Wiktor Indan-Pykno w Toruniu, Paweł Zbigniew Rybiński w Warszawie, Andrzej Grabiński we Wrocławiu, Krzysztof Seweryn Szymański w Zielonej Górze.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA