fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawa autorskie: projekt wnętrza to utwór

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przedmiot działalności twórczej o indywidualnym charakterze, który został ustalony w jakiejkolwiek postaci, i to niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
www.sxc.hu
W trakcie projektowania pomieszczenia mogą powstawać odrębne utwory, niezależne od projektu całego wnętrza. Mogą to być chociażby projekty mebli, nadruków na ścianach lub tkaninach czy też neonów.
Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przedmiot działalności twórczej o indywidualnym charakterze, który został ustalony w jakiejkolwiek postaci, i to niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.Utworem może być też sam sposób dobrania i uporządkowania materiałów, nawet mających charakter nietwórczy. Przykładem takiego utworu jest chociażby teleadresowa baza danych, o ile oczywiście sposób zestawienia i doboru informacji zawartych w bazie, ma charakter twórczy.  Nie ma przy tym znaczenia, że poszczególne elementy zawarte w takiej bazie danych nie noszą cech utworu i nie podlegają ochronie prawa autorskiego.Na takiej samej zasadzie chroniony może być projekt zagospodarowania wnętrza, nawet jeżeli ogranicza się jedynie do wyboru gotowych, istniejących na rynku elementów – mebli, obrazów, bibelotów, i ich przestrzennego rozplanowania.Oczywiście, projektowanie wnętrza nie musi ograniczać się...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA