fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Inwestorzy szerokopasmowej sieci WiMax z problemami

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Milmex Systemy Komputerowe z powodu opóźnień w spływie środków dotacji nie spłaca na czas długów wobec obligatariuszy. Prosi ich o czas.
Sosnowiecka firma Milmex Systemy Komputerowe, budująca sieć szerokopasmowego radiowego dostępu do Internetu NetMaks w technologii WiMax nie otrzymała w założonym terminie pieniędzy z dotacji i od kilku miesięcy ma problemy ze spłatą zobowiązań z tytułu obligacji – wynika z jej komunikatów kierowanych do posiadaczy tych papierów. Firma posługuje się komunikatami, ponieważ jej obligacje notowane są na giełdowym rynku Catalyst.
Pierwotny termin wykupu papierów Milmeksu KOM12D (o wartości około 7,7 mln zł) przypadał 30 sierpnia. Już wtedy Milmex wiedział, że będzie miał problemy z dotrzymaniem terminu i obiecał inwestorom, że wykupi obligacje do 15 października.
Jednak i tego terminu nie udało się firmie dotrzymać.
Teraz proponuje inwestorom inne rozwiązanie. Ponieważ zdaniem zarządu Milmeksu kłopoty firmy są przejściowe, to zwrócił się on z prośbą do posiadaczy obligacji o ich zamianę na długoterminowe, wysokooprocentowane papiery (13 proc. w skali roku).
Milmex złożył posiadaczom wymagalnych obligacji propozycję, aby zgodzili się na objęcie obligacji nowej serii, z których środki zostaną przeznaczone na wykup starszych papierów (właśnie KOM12D). Spółka proponuje nowe papiery – do dnia wykupu będą oprocentowane według stałej stopy w wysokości 13 proc. w skali roku.
Informatyczno-telekomunikacyjna firma tłumaczy problemy ze spłatą długu opóźnieniami w spływie dotacji i kumulacją wydatków inwestycyjnych.
Zarząd Milmeksu zapewnił, że sytuacja ma przejściowy charakter.
Obligatariuszom, którzy nie przyjmą propozycji zamiany obligacji na nowe, zarząd Milmeksu obiecuje wykup papierów do 20 listopada.
Pomóc ma w tym – według zapewnień władz Milmeksu – m.in. strategiczny inwestor, który ma dokapitalizować firmę z Sosnowca. Milmex deklaruje, że potrzebuje 20 dni, aby przedstawić szczegółowy komunikat w sprawie rozmów z tym inwestorem. Kim jest ten inwestor – nie ujawniono.
Co ciekawe, niedawno to Milmex informował, że zamierza kupić dodatkowe aktywa od giełdowego funduszu MNI. Strony podpisały w tej sprawie list intencyjny.
Milmex buduje szerokopasmową sieć NetMaks w rejonie Polski Południowej i Wschodniej. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy uruchomił sieć w kilkunastu miastach, w tym m.in. w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Przemyślu, Tarnowie, Krakowie, Zabierzowie, Proszowicach, Augustowie i Suwałkach.
Infostrada powstaje od kilku lat, m.in. ze środków z dotacji unijnych udostępnianych w ramach programów operacyjnych. – Milmex jest beneficjentem ponad 30 programów dofinansowanych z funduszy unijnych. Największa dotacja o wartości blisko 42 mln zł została przyznana na inwestycję na ścianie wschodniej – mówił wiceprezes firmy Maksymilian Bylicki serwisowi rpkom.pl dwa lata temu.
Projekt okazał się bardzo kapitałochłonny. W 2012 r. Milmex sięgnął do kieszeni inwestorów lokujących gotówkę w obligacjach korporacyjnych. Pierwsza emisja papierów dłużnych sprzedała się w niewielkiej części.
Milmex nie wykluczał też wejścia na główny parkiet giełdowy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA