fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kopie zapasowe chronią przed utratą ważnych danych

www.sxc.hu
Ponad połowa Polaków nie zabezpiecza się w żaden sposób przed ryzykiem utraty plików komputerowych.
Polacy dość beztrosko podchodzą do kwestii ochrony i zabezpieczania danych przechowywanych w komputerach – wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie EMC. Amerykański koncern, od lat obecny również w naszym kraju, oferuje produkty i usługi w obszarze tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych.
Ich utrata może być bardzo bolesna. Domowe komputery coraz częściej służą bowiem jako miejsce do przechowywania zdjęć, które dla każdego mają duże znaczenie sentymentalne. Do posiadania tego typu archiwów (plików komputerowych, zewnętrznych nośników pamięci, online albo po prostu pamięci telefonu komórkowego lub aparatu fotograficznego) przyznały się aż dwie trzecie ankietowanych. Równocześnie jednak wciąż prawie połowa Polaków przechowuje też fotografie w tradycyjnej formie (papierowej lub w postaci negatywów).
Cyfrowe archiwa, co nie powinno dziwić, są domeną młodszych osób. Tworzone są z reguły na własnych urządzeniach. Z tzw. chmury korzysta jedynie 2 proc. ankietowanych. Z kolei respondenci po sześćdziesiątce ograniczali się niemal wyłącznie do posiadania papierowych odbitek.
Łatwość tworzenia i dostępność do archiwów cyfrowych nie idą jednak w parze z dbałością o ich bezpieczeństwo. Według PBS aż co czwarty badany kiedyś stracił zdjęcia na skutek omyłkowego skasowania lub innego błędu ludzkiego. Natomiast 18 proc. ankietowanych odniosło szkodę na skutek problemu technicznego, np. awarii komputera albo dysku.
Mimo to aż 77 proc. respondentów nie tworzy kopii zapasowych swoich zdjęć ani plików komputerowych. – Przed utratą danych można i należy się chronić. Tworzenie kopii zapasowych jest podstawową metodą ochrony informacji cyfrowych zarówno w przedsiębiorstwach, jak wśród użytkowników indywidualnych – komentuje Adam Wojtkowski, dyrektor generalny EMC Polska.
Wśród 23 proc. osób, które dbają o swoje zasoby cyfrowe, mniej więcej połowa tworzy kopie zapasowe zarówno zdjęć, jak i plików komputerowych. Pozostali robią backup albo zdjęć, albo pozostałych danych. Co zaskakujące, ponad połowa (58 proc.) osób, które kiedyś straciły dane, nadal nie tworzy kopii zapasowych swoich materiałów.
Przedstawiciel EMC Polska zwraca uwagę, że o ile w przypadku osób indywidualnych utrata danych zazwyczaj nie pociąga za sobą strat finansowych, o tyle w przypadku przedsiębiorstw tego typu zdarzenia wywołują wymierne szkody. – Utrata kluczowych dla firmy informacji grozi poważnymi zakłóceniami działalności – zauważa.
Przyznaje równocześnie, że w naszym kraju rośnie świadomość przedsiębiorców, iż warto robić kopie zapasowe. – W wielu dużych organizacjach już istnieją działy zajmujące się wyłącznie przechowywaniem i ochroną danych. Średnie i małe firmy, a nawet konsumenci mogą skorzystać z usług tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Umożliwia to korzystanie z rozwiązań klasy korporacyjnej bez konieczności kupowania ich na własność – podsumowuje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA