fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Alarmujący stan zdrowia psów

Flickr
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Blisko 70 procent psów w Polsce ma problemy zdrowotne – wynika z ogólnopolskiego badania, przeprowadzonego w ramach kampanii „Polegam na tobie” promującej dobrą opiekę nad psami.
Spośród ponad 600 przebadanych psów tylko 200 nie wzbudziło jakichkolwiek zastrzeżeń lekarzy weterynarii.
Najczęściej występującym problemem zdrowotnym psów w Polsce jest zły stan jamy ustnej. Prawie u połowy poddanej badaniom grupy stwierdzono obecność kamienia nazębnego oraz stanu zapalnego dziąseł. Nadwagę stwierdzono u co piątego psa. Jest to bardzo poważna przypadłość, która może prowadzić do wielu poważnych schorzeń oraz niekorzystnie wpływać na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia.
Dużą grupę stanowią również problemy dermatologiczne. Podczas badań lekarze weterynarii stosunkowo często stwierdzali u badanych czworonogów zmiany skórne - przesuszenie, łupież, grzybicę, zmiany alergiczne, stan zapalny uszu lub nadmierne linienie sierści.
- Pomimo wielu inicjatyw, mających na celu edukację właścicieli oraz ogromnemu wzrostowi komunikacji w Internecie, poziom świadomości wielu zagrożeń zdrowotnych wśród właścicieli psów jest wciąż w Polsce bardzo niski – mówi Robert Kaszyński, lekarz weterynarii.
Autorów raportu szczególnie martwi niski poziom stosowanej profilaktyki. Pięć procent właścicieli nie szczepi psów przeciwko wściekliźnie, a ponad 15 proc. nie zadbało o regularne zabezpieczenie swoich pupili przed groźnymi chorobami wirusowymi takimi jak parwowiroza czy kaszel kenelowy. Niemal co dziesiąty pies nie jest odrobaczany, a w dużej części tych, które są poddawane takiej terapii, leki podawane są nieregularnie jedynie raz, dwa razy w roku. Aż 8 na 10 psów miało w swoim życiu kleszcza, co może oznaczać zupełny brak lub nieprawidłowe stosowanie ochrony psów przed tymi groźnymi pasożytami zewnętrznymi, mogącymi przenosić groźne dla życia i zdrowia choroby takie jak babeszjoza czy borelioza.
- Regularne szczepienia, podawanie leków przeciwko robakom wewnętrznym oraz skuteczne stosowanie środków zabezpieczających przed inwazją pasożytów zewnętrznych, to jest minimum, które możemy zrobić dla psów, aby zdecydowanie ograniczyć u nich ryzyko wystąpienia chorób groźnych dla ich zdrowia i życia – przypomina Robert Kaszyński.
Już niemal jedna trzecia psów w Polsce została poddana zabiegowi kastracji lub sterylizacji. W ten sposób świadomi właściciele nie tylko zabezpieczają swoich ulubieńców przed wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi, ale również przyczyniają się do ograniczenia niekontrolowanego wzrostu szacowanej na około 7,5 miliona populacji psów w Polsce.
Na tle zdiagnozowanych problemów ze zdrowiem i potencjalnych zagrożeń dość dobrze wypadło badanie czasu poświęcanego psom przez ich właścicieli. Średnio deklarowali oni co najmniej trzy czterdziestopięciominutowe spacery dziennie. Choć byli wśród badanych i tacy, co nie ukrywali, że wychodzą ze swoimi pupilami na dwa piętnastominutowe spacery dziennie. Specjaliści zalecają, żeby z dorosłym psem wychodzić codziennie na cztery spacery. Spacerować powinny nawet psy żyjące w domach z ogrodem. Jeden spacer powinien być długi, wyczerpujący dla psa, a pozostałe trzy krótsze. Więcej spacerów wymagają szczenięta i młode psy.
Właściciele psów deklarują też relatywnie częste wizyty u lekarza weterynarii. W celu szczepienia, profilaktycznie lub na leczenie odwiedzają oni lecznicę przeciętnie 1-2 razy w roku.
W badaniu brały udział psy, które zostały dobrowolnie przyprowadzone przez ich właścicieli do punktów weterynaryjnych zorganizowanych przez firmę Bayer w specjalnych namiotach rozstawionych w maju i czerwcu br. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. W sumie lekarze przebadali 622 psy. Badanie zostało przeprowadzone wyłącznie na grupie tzw. „psów miejskich".
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA