fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Leki refundowane: jakie zmiany na liście od 1 września 2013

Nowe leki znalazły się w projekcie listopadowej listy leków refundowanych. Dla 529 produktów spadły dopłaty pacjenta; dla 659 - wzrosły
www.sxc.hu
Od 1 września lista leków refundowanych rozszerzy się o 23 nowe produkty, m.in. kwas zolendronowy stosowany w leczeniu raka prostaty. Ceny 47 medykamentów będą niższe, a pięciu wyższe niż do tej pory
Ministerstwo zdrowia opublikowało projekt kolejnego, jedenastego już obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista ma obowiązywać od 1 września 2013 r.

Trochę obniżek i podwyżek

Podwyżki cen od 4,30 zł do 11,23 zł dotyczyć będą pięciu produktów zawierających trzy substancje czynne. Dla 47 produktów zawierających 20 substancji czynnych, zostały wynegocjowane obniżki urzędowych cen zbytu od 35,56 zł do 10 groszy.
W stosunku do poprzedniego, czyli obecnie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego, dla 324 produktów (333 pozycji obwieszczenia) nastąpi spadek dopłaty pacjenta – od 37,01 zł do 1 grosza. Jednak za 298 produktów (326 pozycji obwieszczenia) dopłaty pacjenta wzrosną o kwoty od 1 grosza do 37,69 zł.

Insulinum glargine także cukrzycy typu II

Na listę leków dostępnych w sprzedaży aptecznej trafi lek zawierający kwas zolendronowy. Refundacja dotyczyć będzie wskazań do leczenia prewencyjnego powikłań kostnych u pacjentów z zaawansowanym hormonoopornym rakiem gruczołu krokowego z przerzutami do kości.
Ministerstwo pozytywnie odpowiedziało na apele chorych na cukrzycę i rozszerzyło refundację dla insulinum glargine o wskazania dla cukrzycy typu II oraz cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat a także cukrzycy o znanej przyczynie.
Z listy refundacyjnej zniknie natomiast 12 leków zawierających następujące substancje czynne: azytromycyna (1), kwas folinowy (1), estradiol (1), estradiol (1), montelukast  (3), ropinirol (3), simwastatyna (1) oraz tramadol (2). Pacjenci nadal będą mogli kupować objęte refundacją odpowiedniki tych leków, zawierające te same substancje czynne.

Nowocześniejsza chemioterapia

Wspomniany kwas zolendronowy trafił również na listę leków refundowanych stosowanych w programach lekowych i chemioterapii. Poza nim refundacja obejmie gemcytabinę stosowaną w leczeniu nawrotowych i opornych chłoniaków ziarniczych  i nieziarniczych. Refundacją objęte będzie  wskazanie do leczenia nowotworu u pacjentów z nawrotem choroby po standardowej chemioterapii lub z opornością na leczenie standardowe we wskazaniach innych niż wymienione w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Wnioskowali o to lekarze hematolodzy.
Zmianie ulegnie opis programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G 35)", w ramach którego refundowane są substancje czynne fingolimod i natalizumab. Od 1 września będzie można stosować obie te substancje po nieskutecznej, rocznej terapii z zastosowaniem octanu glatirameru. Dotychczas refundacja obejmowała zastosowanie tych  leków jedynie po nieskutecznej, rocznej terapii interferonem beta.
Państwo dopłaci także do chemioterapii z zastosowaniem leków zawierających idarubicynę (2 kody EAN) oraz temozolamid (6 kodów EAN).
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA