fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dokumenty Oskara Schindlera sprzedane na aukcji

AFP
Rzadkie dokumenty potwierdzające działania Oskara Schindlera podczas II wojny światowej zostały sprzedane na aukcji.
Jest to zbiór listów i planów dokumentujących akcję ratowania Żydów przez Schindlera. Kupił go anonimowy nabywca za 122 tysiące dolarów.
Wśród zakupionych dokumentów jest list Schindlera, datowany na 22 sierpnia 1944 roku, który zawiera zgodę na przeniesienie pochodzących z Polski robotników jego fabryki naczyń emaliowanych. Według ekspertów to waśnie ten list otworzył drogę do uratowania przez Schindlera ponad tysiąca Żydów. Według nich ten etap historii stał się kanwą do filmu Stevena Spielberga "Lista Schindlera" z 1993 roku.
W lecie 1944 roku Schindler został ostrzeżony, że naziści planują zamknięcie fabryk, których prace nie są związane z działaniami wojennymi. Przez łapówki i znajomości przemysłowiec zdobył pozwolenie na produkcję broni. Dzieki temu mógł przenieść fabrykę i jej pracowników do Brünnlitz w Sudetach (dzisiaj Brněnec w Czechach). Gdy transport z robotnikami został po drodze skierowany do obozu w Auschwitz-Birkenau, dzięki zezwoleniom zdołał ich stamtąd wydostać.
Uważa się, że sprzedany na aukcji eBay list jest pierwszym znanym dokumentem potwierdzającym zaplanowane działania Schindlera.
- To ważny list, myślałem, że Schindlerowi znacznie więcej czasu zajęło zdobycie tej zgody - powiedział historyk Holokaustu i biograf Schindlera, David Crowe. - Mówiąc wprost: gdyby Schindler nie dostał tej zgody, nie byłoby listy Schindlera.
Na aukcji oferowano także plany krakowskiej fabryki Schindlera.
Wszystkie dokumenty kupił nabywca, który życzy sobie pozostać anonimowym.
W ubiegłym miesiącu na jednym  z portali zakończyła się licytacja odpisu listy Schindlera. 14-stronicowy dokument zawiera nazwiska ponad tysiąca żydowskich więźniów, ich nazwiska, daty urodzenia i zawód. Dokument, wyceniony na 3 miliony dolarów, nie znalazł nabywcy.
Lista Schindlera nie znalazła nabywcy
Źródło: haaretz.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA