fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i rozmowy

Polityk przed ołtarzem

Rzeczpospolita, AW Andrzej Wiktor
Jeżeli partia ma wyłącznie tożsamość religijną albo antyklerykalną, to oznacza, że idzie na łatwiznę - mówi Rafał Matyja, politolog
Rz: W latach, w których nie odbywają się wybory, tylko niewielu polityków wyrusza na tradycyjne sierpniowe pielgrzymki. A w gorącym czasie kampanii wyborczej posłowie mocniej koncentrują się na praktykach religijnych...
Rafał Matyja: W ten sposób chcą po prostu podkreślić swoją więź z Kościołem. Widać to nie tylko po pielgrzymkach, bo także na ich ulotkach wyborczych bardzo często można znaleźć na przykład zdjęcia z papieżem. Cały czas w Polsce jest spora grupa wyborców, dla których to jest ważny element.
Ale liczba takich wyborców się zmniejsza?
Utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Kilka procent w każdej kampanii daje poparcie ze strony Radia Maryja, ale nie trzeba słuchać tej rozgłośni, by być politycznym klerykałem – wystarczy posłuchać lokalnych duszpasterzy. Pamiętajmy, że duchowieństwo na pewno najsilniej angażowało się w kampanię wyborczą w 1989 r. Wtedy księża bardzo jasno mówili, jak głosować. To było oczywiście zaangażowanie nie w jedną partię, ale w ruch „Solidarności", jednak nie możemy dziś udawać, że polska demokracja nie ma takich początków.
Czy da się odnieść sukces wyborczy, korzystając wyłącznie z haseł klerykalnych?
Stawianie w centrum wyborczego przekazu swojego stosunku do Kościoła – pozytywnego czy negatywnego – jest zupełnie czymś innym niż pokazywanie się na mszach czy pielgrzymkach. Jeżeli partia ma wyłącznie tożsamość religijną albo antyklerykalną, to oznacza, że idzie na łatwiznę. Wiadomo w końcu, że rządzenie polega na czymś znacznie bardziej skomplikowanym. Osią polskich sporów na pewno nie jest stosunek do Kościoła. Klerykalizm daje tylko kilka procent poparcia. Najpierw dostawał je ZChN, potem LPR, dziś zgarnia je PiS. Poparcie podobnej skali dają też hasła antyklerykalne.
Czyli klerykalizm i antyklerykalizm w polskiej polityce to po prostu skrajności?
Na pewno tu nie ma symetrii. Odwoływanie się do Kościoła nie jest samo w sobie pozytywne ani negatywne, a antyklerykalizm jest z założenia wyłącznie negacją. Kampania wyborcza nie jest właściwym miejscem do wytykania Kościołowi błędów.
Niektórzy jednak budują na tym swoją tożsamość...
W programie SLD na pewno było coś więcej niż tylko prosty antyklerykalizm, ale już Ruch Palikota w swojej kampanii rzeczywiście wykorzystywał w zasadzie jedynie tematykę antyklerykalną i obyczajową. Sukces tej partii pokazał, że na jedną kampanię to jest pomysł skuteczny, ale nie wydaje mi się, aby można było zbudować na trwałe partię wyłącznie na hasłach antyklerykalnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA