fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Z Rz po świecie: W Hiszpanii możliwy topless, ale za piwo, papierosy i handel na plaży dostaniemy karę

W Hiszpanii można opalać się topless ale za picie alkoholu na plaży można zapłacić wysoki mandat.
www.sxc.hu
W Królestwie Hiszpanii za picie alkoholu, palenie papierosów, handlowanie czy łowienie ryb na plaży można zapłacić karę.
W Hiszpanii przed wejściem na plażę warto się rozejrzeć, czy w pobliżu nie wisi tablica informująca o zakazach. Najwięcej jest ich w Walencji. Na tamtejsze plaże nie można wjeżdżać rowerem ani korzystać na nich z zardzewiałych leżaków.

Bez mydła pod prysznicem

W Barcelonie i okolicy zakazano wprowadzania psów, używania pod prysznicami mydła i szamponu, grania w piłkę tuż obok leżących, a nawet surfowania.

W Mursji, na południu Hiszpanii, należy kłaść się na piasku nie bliżej niż 6 m od wody, a na niektórych plażach Majorki i Katalonii obowiązuje zakaz palenia.

Wszędzie łamanie norm karane jest wysokimi mandatami. Mogą wynieść od 300 do nawet 1500 euro. W całej Hiszpanii nie można spożywać na plaży alkoholu. Warto wiedzieć, że plażowicze nie mogą łowić ryb ani zajmować się sprzedażą.
Paszport czasem się przyda
Na hiszpańską część Półwyspu Iberyjskiego, Wyspy Kanaryjskie czy Baleary można się wybrać z samym tylko dowodem osobistym. Nie na wszystkie jednak terytoria należące do Hiszpanii można wjechać na jego podstawie. Wyjątkiem są Ceuta i Melilla – dwa miasta leżące na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Są one stowarzyszone z Hiszpanią i mają status wspólnot autonomicznych. Choć Ceuta i Melilla stanowią część terytorium Królestwa Hiszpanii, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że wjazd do nich z lądu nie stanowi żadnego problemu, ale powrót na Półwysep zawsze oznacza szczegółową kontrolę dokumentów i bagażu.

Mandat na miejscu

Z dość dotkliwymi obostrzeniami muszą się też liczyć kierowcy. Hiszpańscy policjanci nie wystawiają mandatów kredytowych dla pojazdów z zagraniczną rejestracją. Ich kierowcy mogą mieć problemy z opuszczeniem Hiszpanii, jeśli nie zapłacili mandatu. Ukarany bowiem musi oddać kluczyki do czasu dostarczenia policji pokwitowania. Dlatego najlepiej zapłacić od ręki. A jak wysokie są mandaty? Na przykład za niezapięcie pasów lub korzystanie z telefonu trzeba zapłacić 200 euro. Tyle samo, średnio, kosztuje przekroczenie prędkości.
Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych bez przyczep, które mogą modyfikować znaki drogowe, wynoszą w strefach osiedlowych 20 km/h,w terenie zabudowanym 50 km/h, na autostradzie 120 km/h.
Poruszający się po Hiszpanii autem powinni pamiętać, że w niektórych miastach parkowanie w ulicach jednokierunkowych dozwolone jest po stronie numerów parzystych w dni parzyste i po stronie numerów nieparzystych w dni nieparzyste.

Zasady parkowania

Z kolei w Madrycie parkometry wydają kwity w różnych kolorach. Turystów obowiązują niebieskie, które uprawniają do dwóch godzin parkowania za darmo. Mandat wystawiony za przekroczenie czasu parkowania o niecałą godzinę można anulować, wrzucając do parkometru wymaganą kwotę. Opłaty za parkowanie są zróżnicowane – niebieska linia oznacza parkowanie pełnopłatne, zielona – tańsze, a biała bezpłatne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA