fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Litewskie Ogrody Muzyczne

materiały prasowe
10 koncertów, 16 projekcji filmowych i gwiazdy zapowiadają organizatorzy tegorocznych Ogrodów Muzycznych. Popularna i dostępna na każdą kieszeń letnia impreza stolicy startuje w niedzielę na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
— Zaczynaliśmy 13 lat temu od niczego, staliśmy się dużym, trwającym miesiąc festiwalem – mówi Ryszard Kubiak, dyrektor Ogrodów Muzycznych. – Nie dajemy się, choć dopadły i nas kłopoty finansowe.
W programie jednak nie widać kryzysu, szczególnie bogata jest w tym roku na przykład oferta koncertowa. Rozpoczyna się od niedzielnego występu orkiestry Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Monika Wolińskiej. Młodzi muzycy zagrają m. in. utwory Grażyny Bacewicz oraz jej litewskiego brata Vytautasa Bacevičiusa.Taki wybór nie jest przypadkowy, gdyż Litwa, która 1 lipca obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej, jest gościem tegorocznych Ogrodów Muzycznych.
– Zapraszamy na cykl koncertów litewskich – rekomenduje kompozytor Zygmunt Krauze. Przyjedzie m. in. laureat ostatniego Konkursu Chopinowskiego Lukas Geniuśas, Orkiestra św. Kazimierza z Wilna i wykonujący litewską muzykę etniczną Chór kameralny Aidija. Wydarzeniem będzie widowisko „Sandglasses", niezwykły spektakl Juste Janulyte z wizualizacjami oraz czterema muzykami grającymi wewnątrz piaskowych zegarów-klepsydr.
Drugi cykl koncertowy zatytułowany jest „Monsieur Lutosławski". Jego utwory będą m. in. wykonywać: Olga Pasiecznik i skrzypek Krzysztof Jakowicz, który opowie również o swej przyjaźni z kompozytorem. Kameralną wersję słynnego Koncertu wiolonczelowego Lutosławskiego zaprezentuje Andrzej Bauer, a wspierać go będzie zespół Kwadrofonik oraz Cezary Duchnowski przy komputerach. Zespół Marii Pomianowskiej przypomni natomiast folkowe inspiracje Lutosławskiego.
– Litwa niesłychanie troszczy się o rodzimą twórczość, szkoda, że nie umiemy brać z niej przykładu – uważa Barbara Pietkiewicz-Kraśko, dyrektor programowy Ogrodów Muzycznych. – Utwory współczesnych twórców stale utrzymują się w repertuarze teatralnym, rejestruje je też litewska telewizja. dzięki temu będziemy mogli pokazać m. in. balet „Barbara Radziwiłłówna" oraz operę „Lokis" z Teatru Wielkiego z Wilna.
Atrakcyjnie zapowiadają się też inne projekcje. Zobaczymy m. in. rewelacyjną „Cyganerię" z ubiegłorocznego festiwalu w Salzburgu z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą w rolach głównych, „„Kopciuszka" Rossiniego z Turynu, balety Uwe Scholza, czy „Eugeniusza Oniegina" w reżyserii Michała Znanieckiego z Bilbao. Ta inscenizacja uznana została w Hiszpanii za najlepszy spektakl operowy 2011 roku.
Wątek litewski uzupełni filmowa „Dolina Issy" w reżyserii Tadeusza Konwickiego, dokumenty o Czesławie Miłoszu i starym Wilnie, a także premiera filmu „Raju utraconego", w którym o swoich litewskich korzeniach opowiadają polscy artyści, m. in. Maryla Rodowicz, Emil Karewicz czy Gustaw Lutkiewicz.
Tegoroczne Ogrody Muzyczne zakończą się 29 lipca specjalnym wieczorem muzyki filmowej w wykonaniu włoskiego Nino Rota Ensemble. Bilety na poszczególne wieczory jak zwykle są tanie, kosztują 6-7 zł, karnet na cały festiwal są w cenie 60-70 zł. Jedynie za wstęp na dwa koncerty specjalne – Lukasa Geniušasa i Nino Rota Ensemble – trzeba zapłacić po 40 zł.
Szczegółowy program: www.ogrodymuzyczne.pl
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA