fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Obligacje tracą, złoty się umacnia

Bloomberg
Dobra pasa się skończyła. Zadłużamy się znacznie drożej niż jeszcze miesiąc temu.
Ministerstwo Finansów sprzedało dzisiaj na przetargu obligacje o łącznej wartości ponad 4,6 mld zł. Resort sprzedał papiery 5-letnie za 4,4 mld zł przy popycie 7,5 mld zł oraz obligacje zapadające w 2019 r. za 0,2 mld zł przy popycie 0,95 mld zł.
MF planowało sprzedać od 3 do 5 mld zł papierów. Całej oferty nie udało się sprzedać, a inwestorzy zażądali od resortu wyższej premii. Rentowność obligacji 5-letnich, których MF sprzedało blisko 4,4 mld zł, wyniosła 3,3 proc. Jeszcze w maju, kiedy resort sprzedawał papiery tej serii po raz ostatni, oprocentowanie wyniosło 2,5 proc.
- Mimo, iż sytuacja płynnościowa budżetu jest wciąż komfortowa, a zabezpieczenie finansowania potrzeb pożyczkowych wynosi 80 proc., pozwalając ograniczyć podaż SPW w najbliższych miesiącach, to inwestorzy mogą zażądać wyższych rentowności niż na rynku międzybankowym – napisał przed aukcję Arkadiusz Urbański, analityk Pekao.
Na rynku międzybankowym polskie papiery od rana traciły na wartości.  Ich rentowność przekroczyła już 3,7 proc. Umacniał się za to złoty. Euro na rynku międzybankowym kosztowało 4,26 zł, a jeszcze w środę wieczorem było blisko 4,29 zł.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA