Nad nowatorskimi terapiami pracuje też inna polska firma, Captor Therapeutics. Mowa tu o TPD (ang. targeted protein degradation), czyli technologii, która umożliwia usuwanie białek chorobotwórczych. Captor ma w portfelu pięć projektów rozwoju leków na etapie przedklinicznym. Najbardziej zaawansowany celuje w tzw. guzy lite – w raka wątrobokomórkowego. Częstość występowania tej choroby rośnie, a rokowania są bardzo niekorzystne.
W pracach nad nowymi terapiami instytucje łączą siły również na poziomie międzynarodowym. 23 lutego Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zawarł porozumienie o współpracy z National Cancer Institute. Współpraca dotyczyć będzie sześciu obszarów, w tym profilaktyki i badań w onkologii. NCI jest główną agencją rządu federalnego w USA zajmującą się badaniami i edukacją w zakresie nowotworów.
Ważna diagnostyka
W ostatnich latach na znaczeniu zyskują rozwiązania, które wspierają diagnostykę. Szybsze podejmowanie decyzji terapeutycznych i monitorowanie w czasie rzeczywistym stanu pacjenta to najważniejsze możliwości, jakie wnosi do ochrony zdrowia rozwój urządzeń typu POCT, czyli testowania w miejscu świadczenia usług. Wybuch pandemii wzmocnił ten trend. – Pojawiło się zapotrzebowanie na szybką diagnostykę, która pozwoli na decyzje dotyczące identyfikacji różnych patogenów w ciągu kilku lub kilkunastu minut – mówi Miron Tokarski, prezes firmy Genomtec. Jest ona w trakcie prac nad wdrożeniem platformy do szybkiej diagnostyki genetycznej.
Nad innowacyjnymi projektami z zakresu diagnostyki oraz nowatorskich terapii i leków pracują też inne polskie firmy, np. Scope Fluidics, NanoGroup, Celon Pharma i Mabion.
Ambitne cele dla polskiej medycyny
W sektorze ochrony zdrowia szczególnie istotne są działania, które usuwają przyczynę choroby. Mowa tu m.in. o terapiach genowych (w przypadku chorób o podłożu genetycznym), eliminacji drobnoustrojów patogennych oraz komórek nowotworowych. Polski Instytut Ekonomiczny uważa, że postulowana polska strategia rozwoju biotechnologii powinna opierać się na ambitnych celach wypracowania pozycji co najmniej regionalnego lidera w zakresie medycyny spersonalizowanej, chorób genetycznych, neurodegeneracyjnych i terapiach odwracających skutki zmian chorobowych. ?