fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

NSA o refundacji leków na rzadkie choroby

www.sxc.hu
Przy interpretowaniu przepisów organy administracji powinny posługiwać się wykładnią prokonstytucyjną - orzekł wczoraj NSA oddalając skargę kasacyjną ministra zdrowia ws. refundacji leku dla chłopca ciepiącego na rzadką chorobę.

Informację o korzystnym dla pacjenta rozstrzygnięciu podał rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do sprawy przed NSA.

Dziecko choruje na wrodzoną dystrofię mięśniową. Lek na tę chorobę jest dopuszczony do obrotu w Polsce, ale nie jest dostępny w aptekach, ponieważ hurtownie farmaceutyczne nie są zainteresowane jego dystrybucją (tak się zdarza w przypadku leków na tzw. choroby rzadkie).  Lek nie jest też wpisany na listę leków refundowanych w Polsce. Podmioty odpowiedzialne (firmy farmaceutyczne) nie są bowiem zainteresowane wszczęciem procedury refundacyjnej ze względu na jej kosztochłonność w sytuacji, gdy chodzi o lek dla małej liczby pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i bardzo rzadkie. Bez wniosku podmiotu zainteresowanego ministerstwo zdrowia co do zasady nie może wszcząć procedury.

Jedynym wyjściem dla pacjentów jest w takiej sytuacji tzw. import docelowy leku (sprowadzenie go dla konkretnego pacjenta za zgodą ministerstwa zdrowia) oraz wystąpienie o refundację do ministra zdrowia. W przypadku leków kosztownych od indywidualnej decyzji o refundacji zależy więc, czy pacjent będzie w ogóle leczony.

W sprawie chorego na dystrofię chłopca minister zdrowia nie chciał leku refundować. Zgodnie z literalną interpretacją przepisów przyjętą przez ministerstwo, nie można w tym trybie refundować leku dopuszczonego do obrotu w Polsce, który jest w Polsce niedostępny (refundować zaś można lek sprowadzany z zagranicy, gdy do obrotu w Polsce nie jest dopuszczony).

- Rzeczywiście, czytając przepis wprost można tak go rozumieć. Na szczęście mamy Konstytucję i inne sposoby wykładni przepisów. W ocenie rzecznika praw obywatelskich przepis ten znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku leku, który nie jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, ale także w przypadku leków dopuszczonych do sprzedaży, ale niedostępnych w aptece - czytamy w komunikacie RPO.

Przyłączając się do sprawy przed NSA rzecznik praw obywatelskich wskazał w szczególności na konstytucyjne prawo do godności, ochrony życia i zdrowia (art 68 Konstytucji). - Być może ustawodawca nie brał ich pod uwagę, tworząc prawo – powinny być jednak wzięte pod uwagę teraz, gdy prawo się stosuje - uważa RPO.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA