fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Recepty elektroniczne - pierwsze testy w lipcu 2017

123RF
W lipcu firmy informatyczne będą mogły przetestować swoje programy do obsługi recept elektronicznych. Wczoraj udostępniono dokumentację integracyjną.

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia recepta elektroniczna ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) nie traci czasu. Wczoraj udostępniło dokumentację integracyjną, a na lipiec zapowiada uruchomienie środowiska integracyjnego, pozwalającego autorom programów do obsługi e-recepty sprawdzić ich zgodność z Elektroniczną Platformą Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych P1.

To ważne, bo do końca 2018 r. placówki medyczne muszą zgłosić gotowość do prowadzenia e-recepty. Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zastąpienie dokumentów papierowych przez elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) opóźni się i będzie przebiegać etapami. Resort zdrowia odszedł od zamiaru zastępowania papierowych druków elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM) już od 1 stycznia 2018 r. ze względu na słabe przygotowanie świadczeniodawców. Z badania, jakie CSIOZ przeprowadziło w listopadzie ubiegłego roku, wynika, że EDM prowadzi niespełna 41 proc. szpitali. Sami dyrektorzy placówek sygnalizowali, że nie zdążą w porę zinformatyzować placówek.

Jako pierwsze, od 1 stycznia 2019 r., w formie elektronicznej obowiązywać będą: karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz informacja pisemna lekarza specjalisty dla lekarza kierującego. Elektroniczne skierowanie będzie obowiązywało od 1 stycznia 2021 r. Kolejne dokumenty wytwarzane w placówkach ochrony zdrowia, a następnie indeksowane na platformie P1, wprowadzane będą rozporządzeniem na podstawie art. 13 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia, powiedziała wczoraj podczas konferencji „Informatyzacja podmiotów leczniczych – korzyści z wdrożenia i plany na przyszłość", że wprowadzenie e-recepty wymusi także zmiany w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Jak się dowiedzieliśmy, chodzi przede wszystkim o zrównanie w skutkach prawnych rozliczenia e-recepty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA