fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Czy leki wypisane na e-recepcie będzie można wykupić w różnych aptekach

Fotolia.com
Każdy z leków wypisanych na e-recepcie będzie można wykupić w innej aptece, nie tracąc prawa do refundacji. Rząd przyjął nowelizacje siedmiu ustaw, które umożliwiają jej stosowanie.

Ścieżka legislacyjna projektu, który przewiduje nowelizacje siedmiu ustaw umożliwiające wprowadzenie elektronicznej recepty, była błyskawiczna. Zmian wymagało prawo farmaceutyczne, a także ustawy: o systemie informacji w ochronie zdrowia, o świadczeniach zdrowotnych, o zawodzie felczera, zawodach lekarza i lekarza dentysty i refundacyjna – Tempo ma związek z pilotażem cyfrowego dokumentu, którzy mieszkańcy Siedlec i Skierniewic zrealizują już w kwietniu.

Choć e-recepty całkowicie zastąpią papierowe dopiero 1 stycznia 2020 r., resort zdrowia chce mieć pewność, że zarówno lecznice, jak i apteki są przygotowane na tę zmianę.

Już dziś lecznice dysponują aplikacjami gabinetowymi, dającymi możliwość wystawienia e-recepty. Wystarczy, że lekarz wpisze ją do systemu zintegrowanego z platformą gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zasobach medycznych P1. Jeśli pacjent nie ma internetowego konta pacjenta (IKP), jakie można założyć za pomocą profilu zaufanego, aptekarz odczyta ją na podstawie wydruku z kodem kreskowym. IKP pozwoli obejść się bez wydruków.

Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), tłumaczył w programie #Rzeczoprawie#, że jedną z przewag recepty elektronicznej nad jej papierowym odpowiednikiem jest możliwość wykupienia każdego z wypisanych na niej leków w innej aptece, bez utraty prawa do refundacji. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę pozycji na recepcie.

Pilotaż e-recepty potrwa do września, ale CSIOZ ma nadzieję, że jeszcze w tym roku będzie można ją zrealizować w kolejnych miastach Polski.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA