fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Samopoczucie ludzkości jest coraz gorsze – niepokojący raport

Tak nieszczęśliwi nie byliśmy od lat - wynika z raportu Gallupa.
Adobe Stock
Jesteśmy coraz bardziej smutni, źli i przestraszeni. Nasze samopoczucie jest najgorsze od kilkunastu lat – informuje Onet, przytaczając dane najnowszego raportu „Global State of Emotions”.

Świat staje się coraz bardziej nieszczęśliwy. Odczuwanie smutku, gniewu i lęku  - trzech silnych negatywnych emocji, wzrosło do rekordowego poziomu – wynika z danych corocznego raportu Gallupa „Global State of Emotions”, w którym analizowano światowe emocje w 2018 r. To już drugi rok z rzędu, kiedy czujemy się najgorzej od kilkunastu lat. Rok 2017 był najsmutniejszym odkąd zaczęto zbierać te informacje, czyli od 2006, a  2018 okazał się równie zły, co jego poprzednik – czytamy w Onecie.

Na potrzeby raportu zebrano dane od ponad 150 000 osób ze 140 krajów.  25 proc. ankietowanych doświadczyła bardzo wielu zmartwień w ostatnim czasie, a 33 proc. przyznało, że czują się mocno zestresowani. 25 proc. ludzkości odczuwa smutek, a 22 proc. wściekłość.

Mniej niż połowa badanych zadeklarowała, że dzień przed wywiadem zrobiła coś interesującego lub czegoś się nauczyła.

Najbardziej nieszczęśliwym krajem okazał się Czad w Afryce Środkowej. Przyczyną były panujące tam bardzo trudne warunki. Kryzys gospodarczy i skrajne ubóstwo doprowadziły do tego, że 70 proc. mieszkańców Republiki Czadu ma problemy z zaopatrzeniem się w żywność. Wskaźnik szczęścia był bardzo niski także w Republice Nigru, Sierra Leone, Beninie i Republice Liberii.

Najszczęśliwsi ludzie, według raportu, żyją w Ameryce Łacińskiej. Najlepszym samopoczuciem mogą pochwalić się mieszkańcy Paragwaju. Tuż za nimi jest Panama, Gwatemala, Meksyk i Salwador. Dobrym samopoczuciem cieszą się również mieszkańcy Indonezji. Zdaniem autorów badania wysoki wskaźnik szczęścia jest wynikiem pozytywnego podejścia do życia. W Ameryce Łacińskiej panuje tendencja, aby skupiać się na tym, co dobre. Jak widać takie myślenie przynosi efekty.

Onet przypomina, że według innego raportu  - "World Happiness Report", w którym brane są pod uwagę obiektywne czynniki dobrostanu, takie jak długość życia, poziom przestępczości czy PKB, najszczęśliwszym krajem na świecie jest Finlandia. Autorzy podkreślają, że raport "Global State of Emotions" skupia się na subiektywnych odczuciach i oczekiwaniach ludzi na świecie. Ankietowani pytani są o to, jak często się śmieją i złoszczą, czym się zajmują na co dzień i jakie towarzyszą im przy tym emocje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA