fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Migreny szkodzą sercu i zwiększają ryzyko zawału

Migrena dotyka około miliarda ludzi na całym świecie
Adobe Stock
Pacjenci cierpiący na migrenowe bóle głowy prawie półtora raza częściej doznają zawału serca.Migrena może również zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób układu krążenia.

Wiele osób cierpi na powtarzające się, choć nieregularnie bóle głowy. Często towarzyszą im nudności i wymioty, światłowstręt, przeszkadzają dźwięki i zapachy. Ból potrafi się utrzymywać nawet kilka dni. To migrena, która dotyka około miliarda ludzi na całym świecie i ma znaczący wpływ na jakość życia.

Niestety,  to nie jedyne niebezpieczeństwo, z jakim wiążą się tego rodzaju bóle głowy. Istnieją badania sugerujące związek między migreną a udarami mózgu i zawałami serca szczególnie wśród kobiet. Do tej pory nie badano jednak, czy skłonność do migrenowych bólów głowy ma związek z innymi chorobami serca.

Tym razem naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus w Danii i Stanford University w USA postanowili sprawdzić nie tylko to, jakie jest ryzyko zawału serca i udaru mózgu u osób, które doświadczają migreny w porównaniu z osobami, które nie mają z nią problemów, ale też czy są one bardziej narażone na choroby tętnic obwodowych, zakrzepów krwi oraz szybkiego i nieregularnego rytmu pracy serca.

Czytaj też: Milionom Polaków grozi zawał serca lub udar  

Naukowcy zebrali dane pacjentów z duńskiego Krajowego Rejestru Pacjentów od 1995 do 2013 roku i porównali dane 51 000 osób z migreną z grupą ponad 510 000 osób zdrowych. Okazało się, że migrena wykazuje związek z zawałem serca, udarami, zakrzepami krwi i nieregularnym rytmem pracy serca. Pacjenci z migreną prawie półtora raza częściej doznają zawału serca i prawie dwa razy częściej udaru niedokrwiennego niż pacjenci, których głowa nie boli. Te proporcje utrzymywały się także po uwzględnieniu wskaźników masy ciała i palenia tytoniu. Nie stwierdzono natomiast istotnego związku z chorobą tętnic czy niewydolnością serca.

Czytaj też: Na ból głowy masaż zamiast tabletki

Autorzy przedstawiają powody, dla których migrena może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Na przykład osoby z migreną często używają leków przeciwzapalnych, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów z sercem, natomiast unieruchomienie związane z atakiem migreny może zwiększyć ryzyko zakrzepów krwi.

Autorzy uważają, że: „Migrena powinna być uważana za silny i trwały czynnik ryzyka większości chorób układu krążenia”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA