fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Co może kontrolować strażnik miejski? Będzie zmiana prawa

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Podczas prewencyjnego sprawdzenia funkcjonariusz straży miejskiej może żądać od zatrzymanego zdjęcia odzieży i obuwia oraz zabrać niebezpieczny przedmiot, np. nóż.

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt nowego rozporządzenia w sprawie pracy i czynności wykonywanych przez strażników gminnych (miejskich). Autorem nowych rozwiązań jest Rada Ministrów. Sprawa jest poważna, bo dotyczy nie tylko 9, 5 tys. strażników, ale i nas wszystkich. Powód zmian? Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2017 r. Trybunał uznał wówczas, że przepis ustawy o strażach, który uprawnia jej funkcjonariuszy do dokonywania kontroli osobistej, nie określając jej granic, jest niezgodny z konstytucją. Podobnie jest z przepisem, który nie przewiduje sądowej kontroli zgodności z prawem jej dokonywania.

Najwięcej wątpliwości budziło sprawdzenie prewencyjne doprowadzonych w celu ochrony przed bezprawnymi zamachami na życie lub zdrowie lub mienie, także w celu ochrony przed nieuprawnionymi działaniami skutkującymi zagrożeniem życia lub zdrowia.

Czytaj także:

Każdy strażnik, który podejmuje się takiej czynności, musi ją udokumentować w notatce służbowej. Muszą się w niej znaleźć: czas i miejsce przeprowadzenia czynności, przyczyna sprawdzenia oraz dane osoby, wobec której podejmowane są czynności. W notatce musi się też znaleźć informacja o zaistniałej potrzebie przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Na czym polega sprawdzenie prewencyjne? Na manualnym sprawdzeniu osoby, zawartości jej odzieży oraz przedmiotów znajdujących się na jej ciele lub przez nią posiadanych. Na tym nie koniec. Strażnik może zażądać w tym celu np. zdjęcia odzieży i obuwia.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA