fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Pociągi mają jeździć sprawniej i dalej - nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
Będzie mniej formalności przy planowaniu międzywojewódzkich połączeń kolejowych.

Samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą województwa. Taką zmianę w przepisach przyjęła Rada Ministrów. Jest to nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Zdaniem rządu dzięki temu uniknie się wykluczenia komunikacyjnego terenów pozbawionych dziś dogodnych połączeń kolejowych. To ukłon w kierunku marszałków województw, którzy chcieliby realizować takie połączenia bez potrzeby odrębnego porozumienia między województwami. Nowela przewiduje przeznaczanie środków funduszu kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych. Możliwe będzie też przeznaczenie środków niewykorzystanych przez województwa w danym roku budżetowym na zadania w latach następnych.

Uproszczony ma też być system udzielania gwarancji finansowych umożliwiających rozpoczęcie procedur przetargowych. Usprawni to zaciąganie przez PKP PLK SA zobowiązań finansowych na zadania ze szczegółowego planu wykonania krajowego programu kolejowego. Nowela wprowadza nowe źródła finansowania, przygotowania i prowadzenia inwestycji kolejowych, w tym środki z emisji skarbowych papierów wartościowych.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA