fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Udostępnianie powiatowego basenu szkołom bez VAT

Fotolia.com
Powiat, udostępniając szkołom basen, wypełnia swoje ustawowe obowiązki. Nie musi w związku z tym odprowadzać podatku od nieodpłatnych usług.

– Świadczenie polegające na nieodpłatnym udostępnianiu basenu będącego własnością wnioskodawcy jako wykonywanie zadań własnych powiatu w edukacji publicznej, kulturze fizycznej (...) niewątpliwie jest sprawą publiczną – uznał w niedawnej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie powiatu o VAT od udostępniania pływalni szkołom.

Tym samym fiskus zajął stanowisko korzystniejsze, niż zakładał sam powiat. Samorząd twierdził bowiem, że pomimo centralizacji rozliczeń VAT, gdy szkoły nie są już traktowane jako odrębni od powiatu podatnicy, bezpłatne udostępnianie basenu należy traktować jako czynność opodatkowaną. Ustawa o VAT zrównuje też z odpłatnymi, opodatkowanymi świadczeniami świadczenia nieodpłatne, w tym użycie majątku podatnika do celów innych niż jego działalność gospodarcza, np. do celów osobistych.

Fiskus odpowiedział jednak, że tej reguły w omawianym przypadku nie trzeba rozważać, gdyż powiat działa jako organ władzy, a nie przedsiębiorca.

numer interpretacji: 0111-KDIB3-2.4012. 87.2017.1.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA