fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Szpitale powiatowe zapowiadają protest pod Ministerstwem Zdrowia

Adobe Stock
Na 2 kwietnia pracownicy i szefowie szpitali powiatowych zapowiadają manifestację pod Ministerstwem Zdrowia. Uważają, że resort nie dotrzymał obietnicy dotyczącej zwiększenia ryczałtu.

Zapowiada się gorąca wiosna w ochronie zdrowia. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych i Związek Powiatów Polskich to kolejne, po Porozumieniu Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy grupy, które uważają, że resort nie wywiązał się ze złożonych obietnic.

Związkowcy, którzy o godz. 13. zbiorą się pod siedzibą resortu na ul. Miodowej w Warszawie, zamierzają przekazać ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu petycję w sprawie wzrostu wyceny procedur i zapewnienia podwyżek także przedstawicielom zawodów medycznych pominiętych w ustawie.

„W związku z faktem, że Ministerstwo Zdrowia łamie dane na forum publicznym obietnice dotyczące zwiększenia ryczałtu na świadczenia medyczne ze wskazaniem również na podwyżki płac pracowników ochrony zdrowia, których nie objęły wcześniejsze porozumienia, w sprawę wzrostu naszych wynagrodzeń angażują się również nasi pracodawcy" - piszą organizatorzy manifestacji, wspierani przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii.

„Zagrożone jest istnienie wielu szpitali i bezpieczeństwo naszych pacjentów, a kwestie wynagrodzeń personelu medycznego zaogniają i tak już napięte relacje z Ministerstwem Zdrowia" - dodają.

Przypomnijmy, że resort zobowiązał się do korekty wycen w dwóch głównych obszarach działalności szpitali powiatowych - interny i chirurgii ogólnej, przeznaczając na to w tym roku 650 mln zł. Zdaniem szefów placówek powiatowych taki zastrzyk gotówki jest niewystarczający. Jak obliczyli, nawet wzrost wycen nie zrekompensuje im kosztów ustawowych podwyżek dla lekarzy Rezydentów i specjalistów czy włączenia do podstawy wynagrodzenia tzw. „Zembalowego", czyli dodatku dla pielęgniarek w wysokości 4x400 zł brutto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA