fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Luksusowy apartament w dawnym "psychiatryku" na sprzedaż

Philafrenzy/CC BY-SA 4.0
Luksusowy, czteropokojowy apartament w budynku dawnego zakładu psychiatrycznego właśnie trafił na rynek nieruchomości. W kompleksie mieszka lub mieszkało wielu celebrytów.

Princess Park Manor w Barnet, na północy Londynu to dawny budynek XIX-wiecznego szpitala psychiatrycznego Friern Hospital. Szpital powstał w 1851 roku jako Colney Hatch Lunatic Asylum i miał być nowoczesną placówką lecząca osoby chore psychicznie. Jednak szybko podupadł i już w latach 80. XIX wieku kolejne kontrole wykazywały, że pacjenci żyją w nieznośnych warunkach. Wśród pensjonariuszy szpitala był m.in. Aaron Kosminski, polski emigrant podejrzewany o to, że jest Kubą Rozpruwaczem.

W 1903 spłonęło jedno skrzydło budynku. W pożarze zginęło 50 kobiet.

W czasie II wojny światowej w szpitalu umieszczono oddział dla żołnierzy, a w 1941 roku niemiecki nalot zniszczył część zabudowań. Po wojnie szpital wrócił do dawnego przeznaczenia. W latach 90. zeszłego wieku zdecydowano o zamknięciu szpitala.

Na początku XXI wieku szpital został przekształcony w osiedle mieszkaniowe jako Princess Park Manor i Friern Village. Okazało się, że dawny szpital psychiatryczny może być atrakcyjnym budynkiem mieszkalnym, oferującym lokatorom kort tenisowy, siłownię, spa, bezpieczny parking i 24-godzinne usługi konsjerża, a także ogród. Na dodatek do centrum Londynu można dojechać w 20 minut pociągiem.

Za 4-pokojowy apartament o powierzchni 147 metrów kwadratowych trzeba zapłacić 850 tys. funtów czyli 4,27 mln złotych. Trzy sypialnie, duży salon połączony z kuchnią i jadalnią, dwie łazienki i wszystko na jednym poziomie. Do wyboru jest jeszcze inny apartament za 799950 funtów. Na dwóch poziomach o łącznej powierzchni 161 metrów jest pięć pokoi: trzy sypialnie i dwa salony - na każdym poziomie jeden, dwie łazienki, z tym, że obie na najniższym poziomie.

Biuro nieruchomości zachwala kompleks także jego znanymi rezydentami: polskim piłkarzem Wojciechem Szczęsnym, członkowie zespołów Busted i Sugababes, aktorka Kimberly Walsh, piłkarz Jermain Pennant, zespół Atomic Kitten oraz tancerz Artem Chigvintsev.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA