Za granicą

800-letni zamek warowny na sprzedaż. Nie tylko dla rycerza

materiały
Zamek, który powstał w XII wieku, jest jedną z niewielu średniowiecznych warowni, która nadal pełni funkcje mieszkalne.

Fonmon Castle znajduje się w południowej Walii niedaleko wioski Fonmon. Jest nie tylko domem mieszkalnym, ale można go także zwiedzać. Sale reprezentacyjne są wynajmowane na specjalne okazje, jak na przykład wesela lub inne uroczystości rodzinne.

Posiadłość wystawiono na sprzedaż za 11,5 mln funtów - czyli około 55,7 mln złotych.

Cała posiadłość ma 383 hektarów powierzchni i poza zamkiem znajduje się na niej osiem budynków mieszkalnych, pola uprawne, łąki oraz las, a także działającą cementownia. Zamek otaczają budynki gospodarcze oraz otoczony murem ogród. Są też stajnie, padok, ogród oraz sad owocowy.

Sam zamek ma powierzchnię niemal 1200 metrów kwadratowych i trzy kondygnację plus niewielką piwnicę na wino oraz do przechowywania zapasów żywności na zimę. Ma też niemal 2-metrowej grubości mury i wieżę warowną z XVII wieku.

Zamek Fonmon został zbudowany w 1180 roku na zlecenie Olivera St John, który brał udział w normańskim podboju Walii i w zamian za zasługi dla króla Wilhelma Zdobywcy dostał rozległe ziemie w tej okolicy.

Potomkowie Olivera St John byli właścicielami posiadłości do połowy XVII wieku, kiedy to sprzedali ja pułkownikowi Philipowi Jones, współpracownikowi i "prawej ręce" lorda protektora Olivera Cromwella. Zamek przetrwał w nienaruszonym stanie wojnę domową i dopiero w XIX wieku zaczął podupadać. W XX wieku znów odzyskał dawny blask, a od 20 lat zamek jest częściowo otwarty dla zwiedzających oraz nowożeńców, którzy chcą świętować wesele w szczególnym miejscu.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL