fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Nowy Nikiszowiec: Nabór już w styczniu

materiały
Nabór do 513 mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach rozpocznie się w styczniu 2021 roku.

Nabór ogłaszają spółka PFR Nieruchomości, miasto Katowice i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – ci ostatni to partnerzy zaangażowani w budowę osiedla Nowy Nikiszowiec.

– Trwają prace związane z organizacją naboru w ścisłym reżimie sanitarnym. Składanie wniosków będzie możliwe także online, pozostaje jednak konieczność dostarczenia przez potencjalnych najemców oryginałów dokumentów, potwierdzających dane np. dotyczące dochodów – mówi cytowana w komunikacie Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu spółki PFR Nieruchomości. - Zważywszy, że zainteresowanie mieszkaniami na osiedlu Nowy Nikiszowiec jest bardzo duże, stoimy przed sporym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu, zarówno wnioskującym, jak i pracownikom obsługi. Prace organizacyjne zakończymy maksymalnie do 15 grudnia, wtedy też podamy szczegóły przebiegu naboru, jak i konkretny dzień jego styczniowego startu.

- Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na katowickim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa, określenia punktacji za poszczególne kryteria, a także przeprowadzenia naboru wniosków. Na początku tego roku katowiccy radni przyjęli uchwałę, w której zdefiniowano katalog kryteriów pierwszeństwa. Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, osoby poniżej 35 i powyżej 65 roku życia, niepełnosprawni czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach – czytamy w komunikacie.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku w określonym terminie. Będzie to można zrobić za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej urzędu miasta. Po przeprowadzeniu oceny punktowej, zostanie przygotowana lista wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. - W przypadku wniosków, które uzyskały taką samą liczbę punktów, o kolejności wpisu na listę najemców będzie decydowała kolejność wpłynięcia wniosku – tłumaczą przedstawiciele spółka PFR Nieruchomości.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej. Chodzi o sprawdzenie, czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitor.

Nowy Nikiszowiec jest największą inwestycją spółki PFR Nieruchomości w budowie. Osiedle przy ul. Górniczego Dorobku realizowane jest w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca, nawiązuje do niego nie tylko nazwą. - Nowe osiedle jest inspirowane skalą i charakterem przeszło stuletniej dzielnicy. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci - pracownia 22ARCHITEKCI - przenieśli kształt jego kwartałów z wewnętrznymi dziedzińcami – opisują przedstawiciele spółki.

Na osiedlu znalazły się mieszkania dwu-, trzy- i czteropokojowe. Powierzchnia „dwójek" waha się od 36 do niespełna 52 mkw. Dwupokojowych mieszkań zaplanowano 236. Z kolei mieszkań trzypokojowych jest 196, a ich metraże wahają się od 52 do 86 mkw. Zaplanowano też 81 mieszkań czteropokojowych. Ich powierzchnia to od 70 mkw. do niemal 95 mkw. Przewidziano także 14 lokali usługowych zlokalizowanych w parterach budynków o powierzchni od 32 do 219 mkw.

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA