fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Rośnie minimalna stawka za godzinę pracy w Niemczech

Bloomberg
Rząd Niemiec postanowił podwyższyć krajową minimalną stawkę wynagrodzenia za pracę o 35 eurocentów do 9,19 euro od początku 2019 r. i do 9,35 euro od 2020 r.

Podwyżka proponowana przez komisję płacy minimalnej Mindestlohnkommissionw czerwcu powinna pobudzić konsumpcję, jest drugą po wprowadzeniu pierwszego minimum przez rząd Angeli Merkel w 2015 r. Ustalono je wtedy na 8,50 euro i podwyższono w 2017 r. do obecnego poziomu 8,84 euro. Nowa stawka może dotyczyć ponad 2 mln ludzi. Federalny urząd statystyczny podał, że w kwietniu 20917 minimalną stawkę otrzymywało ok. 1,4 mln zatrudnionych, a dalsze 800 tys. ludzi zarabiało mniej, choć kwalifikowało się do tego minimum.

SPD będąca partnerem w rządzie koalicyjnym była siłą napędową wprowadzenia takiego minimum w poprzedniej kadencji. Minister finansów Olaf Scholz apelował o podwyższenie stawki, teraz powiedział dziennikowi „Bild", że uważa za właściwe nawet 12 euro za godzinę.

Niemcy są trzecim ważnym krajem europejskim, które mają minimalną stawkę wynagrodzenia, na początku 2018 r. wyższe płace minimalne były tylko w Luksemburgu, Francji, Holandii, Irlandii i Belgii — wynika z opracowania Instytutu Badań Gospodarczo-Społecznych WSI.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA