fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

"The Hindu": 38-mln europejski naród w "strefie mroku"

AFP
Liczące 38 milionów obywateli państwo, członek Unii Europejskiej, znalazło się w dziwnej "strefie mroku”, w której wybory prezydenckie nie zostały formalnie przełożone ani odwołane - pisze anglojęzyczny dziennik "The Hindu".

Wychodzący w Indiach dziennik zauważa, że wybory - mimo że nie zostały ani odwołane, ani przełożone - bo rząd i opozycja nie były w stanie "uzgodnić konstytucyjnego i bezpiecznego rozwiązania".

"The Hindu" cytuje szefa kampanii wyborczej Roberta Biedronia, Tomasza Trelę, łódzkiego polityka i samorządowca.

- Lokale wyborcze są zamknięte, co oznacza, że ??ktoś odwołał wybory. Ale nie jest jasne, kto to zrobił i na jakiej podstawie - mówił wczoraj Trela dziennikarzom.

Gazeta zauważa, że polityk Lewicy Krzysztof Gawkowski zaproponował wczoraj wszystkim klubom parlamentarnym rozmowy na temat sposobu przeprowadzenia rzetelnych, zgodnych z konstytucją wyborów prezydenckich.

Większość partii opozycyjnych zgodziła się na to spotkanie, zastanawia się nad nim jeszcze Konfederacja, a rządzące Prawo i Sprawiedliwość "nie planuje" wziąć w nim udziału - pisze "The Hindu".

Dziennik tłumaczy, że opozycja przeciwna była przeprowadzeniu wyborów 10 maja, gdyż miała poważne wątpliwości, czy w warunkach obostrzeń wywołanych pandemią możliwe są "wolne, uczciwe i bezpieczne wybory", PiS z kolei parł do ich przeprowadzenia, by jak najszybciej wygrał prowadzący w sondażach i z szansa na wygrana w I turze popierany przez PiS Andrzej Duda.

Kontrolowany przez opozycję Senat przedłużał prace nad ustawą, zanim ją odrzucił, "nie pozostawiając rządowi czasu na zorganizowanie wyborów.

"W ubiegłym tygodniu PiS i jego koalicjant, Porozumienie, ogłosiły, że po 10 maja, dniu wyborów, zostaną one uznane za nieważne, a marszałek Sejmu wyznaczy nowy termin" - wyjaśnia "The Hindu".

Źródło: The Hindu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA