fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2015

0,8 promila u kierowcy? Janusz Korwin-Mikke: Rozsądny postulat

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Janusz Korwin-Mikke odniósł się do przepisów prawa drogowego zabraniających jazdy po alkoholu. Podkreślił, że jest za podniesieniem dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi kierowców.

- Zwiększenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi kierowców do 0,8 promila to rozsądny postulat - stwierdził w Radiowej Trójce.  Podkreślił także, że jego zdaniem, znacznie niebezpieczniejszy jest kierowca, który "flirtuje z pasażerką lub który jest niewyspany", niż ten, który ma jeden promil alkoholu we krwi.

- Alkohol w małych ilościach raczej pobudza niż powoduje stępienie refleksu - zaznaczył Janusz Korwin-Mikke. Polityk stwierdził, że 98 procent wypadków na drogach powodują kierowcy trzeźwi. - Proponuję zakazać kierowcom trzeźwym prowadzenia samochodów - ironizował.

Korwin-Mikke podkreślił także, że "trzeba zrozumieć, że kierowca nie jest idiotą i nie chce zginąć na drodze". - Teraz wszystkich traktuje się jak kompletnych idiotów - zaznaczył.

Jako przykład innego prawa dotyczącego jazdy po alkoholu podał Australię. - Australia ma na przykład taką zasadę, że kierowca, który jest zupełnie ubzdryngolony, ma prawo jechać samochodem, byle jechał poboczem, włączył światła mijania i nie przekraczał 30 kilometrów na godzinę - powiedział.

Obecnie, w przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi ponad 0,5 promila to kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a kierowanie autem jest traktowane jako przestępstwo.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA