fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje Winston Groom. Twórca "Forresta Gumpa” miał 77 lat

Facebook, Mayor Karin Wilson of Fairhope, Alabama
16 września zmarł pisarz Winston Groom, twórca znanego na całym świecie "Forresta Gumpa”. Informację o jego śmierci potwierdził gubernator Alabamy Kay Ivey.

"Ze smutkiem dowiedziałem się, że Alabama straciła jednego z naszych najbardziej utalentowanych pisarzy. Choć zostanie zapamiętany za stworzenie Forresta Gumpa, Winston Groom był utalentowanym dziennikarzem i znanym amerykańskim historykiem. Nasze serca i modlitwy są z rodziną zmarłego" - podkreślił gubernator Alabamy Kay Ivey.

Winston Groom urodził się 23 marca 1943 roku w stanie Waszyngton, ale dorastał w Alabamie. W młodości uczęszczał do szkoły wojskowej, a następnie służył w amerykańskiej armii. Pisarz był także weteranem wojny w Wietnamie, co wpłynęło na treści jego książek.

Mimo że Groom planował być prawnikiem, podczas studiów zaintrygowała go literatura. Swoją pierwszą książkę, "W lepszych czasach", wydał w 1978 roku. Powieść opowiadała historię służących w Wietnamie żołnierzy. Do tej tematyki Winston Groom powrócił również w swojej najpopularniejszej powieści, ”Forrest Gump".

Choć "Forrest Gump" ukazał się w już w 1986 roku, tytuł bestsellera zdobył dopiero osiem lat później, gdy w 1994 roku ukazała się ekranizacja powieści w reżyserii Roberta Zemeckisa. Film zdobył kilka Oscarów i stał się jednym z najbardziej kultowych dzieł współczesnej kinematografii. Winston Groom napisał także kontynuację przygód tytułowego Forresta - "Gump i spółka". 

Pisarz był również współautorem książki „Conversations with the Enemy”, dzięki której w 1984 roku był nominowany do Nagrody Pulitzera.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA